Czy zioła to eliksir młodości?
Z problemem osiągnięcia długowieczności ludzkość zmaga się od początku istnienia. Od czego zależy długowieczność? Przede wszystkim od genów i jakości życia. Na geny mamy na razie niewielki wpływ i zbyt mało na ten temat wiemy. Jeszcze przed 10 laty pisaliśmy, że na geny nie mamy żadnego wpływu. Obecnie takie stwierdzenie byłoby nieprawdą. Z doniesień naukowych ostatnich lat wynika, że żywność, ksenobiotyki ("trucizny" z żywności i środowiska), zioła i niektóre leki mogą pobudzać, lub hamować aktywność genów. Niestety, nie bardzo udaje się nam sterować tymi wpływami.
Co zatem zrobić, aby nasz kod genetyczny był w prawidłowym stanie? Zależy to od jakości życia. Przez jakość życia rozumiemy higienę ciała i ducha, a przede wszystkim zdrowe, naturalne i ekologiczne żywienie. Trudno jednak tak komponować dietę, aby wszystkiego było pod dostatkiem, dlatego ważną rolę odgrywają suplementy diety.
Jakie ziołowe suplementy należy zażywać na starość? Starzeniu sprzyja obecność w organizmie nadmiaru wolnych rodników. Dlatego dobrze jest spożywać produkty, które eliminują te toksyczne cząsteczki. Takimi substancjami są m. in. owoce o kolorze fioletowym i czerwonym. W Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza używa się skoncentrowanych form tych odtruwających owoców: stosując preparat Vitalbon, który ma w swym składzie działające antyoksydacyjnie ekstrakty z owoców żurawiny, aronii, borówki czarnej i liści zielonej herbaty. Poza dobroczynnym działaniem antyoksydantów wiemy o korzystnym oddziaływaniu na ludzi starszych korzenia żeń-szenia i liści miłorzębu japońskiego. Pacjentom zaleca sie zażywanie Memobonu, który jest połączeniem ekstraktów z korzenia żeń-szenia, miłorzębu japońskiego i magnezu. Poprawia on ukrwienie mózgu, łagodzi zawroty głowy, szumy uszne.