Klimakterium - czy stosować hormony?
Centrum Ziołolecznictwa otzrymuje liczne telefony i listy od pacjentów z pytaniem: "jakie jest stanowisko w sprawie stosowania terapii hormonalnej w menopauzie?" Zabierano już na ten temat wielokrotnie zdanie, że jeżeli można hormony zastąpić preparatami ziołowymi to nie należy stosować hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Niestety nie w każdym przypadku udaje się opanować wszystkie objawy okresu przejściowego ziołami, wtedy można ale nie trzeba stawać leki hormonalne.
O tym, że terapia hormonalna w okresie menopauzy jest kontrowersyjna świadczą zalecenia różnych gremiów naukowych, np. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca aby terapie hormonalną zapisywać w jak najmniejszych, ale skutecznych dawkach. Z kolei inne amerykańskie gremium naukowe zajmujące się profilaktyką zdrowotną (US Preventive Service Task Force USPSF U.S) odradza rutynowe stosowanie skojarzonych leków estrogeno - progesteronowych jako profilaktyki chorób układu krążenia w okresie klimakterium.
Hormonalna terapia zastępcza ma też wiele przeciwwskazań. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa menopauzy i Andropauzy nie wolno jej stosować u kobiet z:
- podejrzeniem raka piersi albo rozpoznaniem raka piersi ustalonym aktualnie lub w przeszłości,
- obecnością lub podejrzeniem raka endometrialnego,
- krwawieniami z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii,
- żylną lub tętniczą chorobą zakrzepowo-zatorową wystepującą aktualnie lub w przeszłości,
- nieleczonym nadciśnieniem tętniczym,
- aktywną chorobę wątroby,
- stwierdzoną nadwrażliwością na substancje aktywne lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, leków hormonalnych
- z porfirią późną skórną (przeciwwskazanie bezwzględne).
Prowadzi to do wniosku, że należy być ostrożnym stosując hormonalną terapię zastępczą i przyjmować ją z rozwagą. Z obserwacji CZOG wynika, iż większość Pań w okresie klimakterium, którym zalecono stosowanie Klimaktobonu odczuwa wyraźną ulgę.
Powodowane to jest tym, że w skład tego preparatu wchodzą dwa zioła o działaniu estrogenopodobnym tj. kłącze pluskwicy i szyszki chmielu. Dodatkowo chmiel skutecznie łagodzi zwiększoną nerwowość, która często pojawia się w tym okresie.