Nadciśnienie tętnicze to nie wyrok
Występowanie nadciśnienia tętniczego w populacji polskiej jest dość powszechne. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego sprowadza się głównie do zmiany stylu życia, na co składa się właściwa dieta i ruch.
Redukcja masy ciała:
Wedle danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO redukcja masy ciała o 10% zmniejsza ciśnienie rozkurczowe o 10mmHg a skurczowe o 20mmHg.
Sprawdzonym sposobem obniżenia ciśnienia tętniczego jest np. aktywność fizyczna, taka jak: szybki spacer, marsz lub pływanie, a także jazda na rowerze. Wysiłek powinien być realizowany co najmniej 3 x w tygodniu i trwać przez co najmniej 30-40 minut.
Wysiłek fizyczny działa profilaktycznie, jeżeli jest odpowiednio dozowany.
Jak ustalić natężenie wysiłku? Najprostszym sposobem jest pomiar tętna (HR).
HR max u mężczyzn 220-wiek
HR max u kobiet 226-wiek
np. mężczyzna lat 50 220-50=170, HR max=170
Wykorzystując znajomość tętna maksymalnego należy ćwiczyć w takim tempie, aby tętno utrzymywało się w okolicy 65% HR max. Biorąc pod uwagę powyższy przykład 65% z HR max dla 50-letniego mężczyzny wynosi około 110/min. i taki limit tętna powinien on osiągnąć ćwicząc.
Innym prostym sposobem określenia natężenia wysiłku jest zasada: ćwicz i mów. Znaczy to, że w trakcie wysiłku fizycznego osoba powinna mieć możliwość swobodnego mówienia. Jeżeli nie ma takiej możliwości, świadczy to o tym, że wysiłek jest zbyt duży.
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w przypadku nadciśnienia zaleca się stosowanie Cardiobonisanu. Dla utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi pomocny jest preparat ziołowy w kapsułkach Cardiobon 1-2 x dziennie 1 kapsułkę.
Bardzo często jest tak, że wzrost ciśnienia ma podłoże emocjonalne i złagodzenie tych zaburzeń może skutkować zlikwidowaniem problemu. Do tego celu doskonale nadają się zioła. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie Nerwobonisanu.