Profilaktyka zwyrodnienia plamki żółtej AMD
O wpływie diety na AMD wspominano już wielokrotnie. Jednakże jeszcze raz warto wspomnieć o kilku kwestiach. Dla przypomnienia plamka żółta, która ulega zwyrodnieniu w tym schorzeniu, to miejsce w samym centrum siatkówki, w którym znajduje się największa ilość receptorów widzenia. Jest to miejsce, które odpowiada w największym stopniu za nasze widzenie. Dlatego stan tego miejsca jest dla nas tak ważny.
Zwyrodnienie związane z wiekiem jakiemu ulega plamka żółta ma dwie postacie:
- "gorsza" (10%) - postać wysiękową zwaną mokrą
- postać "sucha" (90%) - łatwiejsza w profilaktyce.
Profilaktyka i leczenie postaci suchej opiera się przede wszystkim na stosowaniu 2 karotenoidów luteiny i zeaksantyny, a tak że ekstraktu z borówki czarnej. Wszystkie te surowce znajdują się w preparacie Oculobon, który zażywamy 2 x dziennie po 1 kapsułce. Jak wynika z badan, na to schorzenie dużo rzadziej chorują osoby, które w diecie spożywają ryby, a także orzechy. Natomiast częściej występuje u osób, które jedzą duże ilości czerwonego mięsa. Postać wysiękowa jest trudna do leczenia. Zazwyczaj wymaga intensywnej terapii w gabinetach okulistycznych. Przyczyną tego typu AMD jest niedotlenienie siatkówki i upośledzenie jej mechanizmów obronnych.
Wiedząc o tym, sugeruje sie pacjentom chorym na to schorzenie, aby stosowali preparaty ziołowe poprawiające ukrwienie, zwłaszcza w naczyniach włosowatych. Idealnym zestawieniem surowców zielarskich w tej przypadłości jest łączne stosowanie ekstraktu z liścia miłorzębu i ekstraktu z owoców kasztanowca. Takie połączenie znajduje się w preparacie Venobon, który rutynowo zaleca się u pacjentów na oba rodzaje AMD, a zwłaszcza u tych którzy cierpią na postać wysiękową.