Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Choroba ta dotyczy głównie kobiet, które chorują 3-4 razy częściej niż mężczyźni. Szczyt zapadalności na tę chorobę następuje w okresie między 40-50 rokiem życia. Dieta odgrywa pewną rolę zarówno w patogenezie, jak i w leczeniu RZS.
1/3 chorych twierdzi, iż objawy choroby zależą od rodzaju spożywanych pokarmów.
Do produktów najczęściej nasilających dolegliwości zaliczają się potrawy mięsne, szczególnie z wieprzowiny oraz wołowiny. Z innych produktów często podawanych przez chorych jako ?szkodliwe? wymienić należy pomidory, szpinak, truskawki i czekoladę. Nie jest do końca znany mechanizm, dlaczego te produkty nasilają objawy ? być może ma to związek ze zwiększeniem stężenia amin wazoaktywnych.
Zaobserwowano także prawidłowość, że spożywanie przez chorych na RZS pokarmów, na które są uczuleni powoduje nasilenie objawów choroby reumatoidalnej.
Reasumując w chorobach reumatoidalnych pomocna jest: dieta wegetariańska lub redukcja ilości spożywanego mięsa. Z mięs polecane są ryby bogate w kwasy Omega3. Produktem korzystnym u osób z RZS jest także oliwa z oliwek.
Ważną rolę w suplemetacji RZS odgrywa stosowanie antyoksydantów, gdyż choroby reumatolidalne mają charakter zapalny, co zwiększa ilość wolnych rodników w organizmie. Powoduje to zwiększenie zagrożenia chorobami układu krążenia.
Do suplementacji w RZS stosuje się także surowce działające ochronnie na chrząstkę stawową i przeciwzapalnie, są to m.in.: glukozamina, korzeń hakorośli, kora wierzby. Substancje te występują w preparacie Artrobon. l. W zaostrzeniu stanu zapalnego warto uzupełnić dietę o ziołową aspirynę, czyli korę wierzby. Ekstrakt z tej rośliny i ekstrakt z lipy znajdują się w preparacie Grypobon, który należy stosować 2-3 x dziennie. Zewnętrznie polecamy wcieranie w bolesne miejsca Reumobonisolu lub Balsamu Kręgowego Ojca Grzegorza.