Serce po 50
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wraz z upływem lat w naszych organizmach dochodzi do zmian. Dotyczą one funkcjonowania narządów wewnętrznych. Newralgicznym narządem naszego ciała jest serce. Zmiany jakim ulegnie zależne są od czynników, na które nie mamy wpływu czyli genów oraz od czynników, które sami stwarzamy.
Do czynników, na które mamy wpływ należą: styl życia, czyli aktywność fizyczna, poziom stresu jaki nas dotyka, rodzaj pokarmów jakie spożywamy oraz choroby towarzyszące, które mają wpływ na stan układu sercowo- naczyniowego.
Do czynników, które są "modyfikowalne" zaliczyć można też leki, które przyjmujemy oraz inne substancje aktywne biologicznie takie jak zioła, które mają wpływ na tempo starzenia się układu krążenia.
Do ziół korzystnie wpływających na serce i naczynia krwionośne w pierwszym rzędzie zaliczamy kwiatostan głogu. Poprawia on kurczliwość i ukrwienie mięśnia sercowego oraz zmniejsza skłonność serca do arytmii.
Podobnie "antyarytmicznie" działa ziele serdecznika, który ma wpływ szczególnie na arytmię z przyczyn emocjonalnych .
Zarówno kwiatostan głogu jak i ziele serdecznika znajduje się w mieszance ziołowej Cardiobonisan.
Inny problem, na który mają wpływ zioła to miażdżyca - przyczyna sprawcza większości chorób układu sercowo-naczyniowego. Zioło, które jest wiodące w ziołowej terapii miażdżycy to liść karczocha, hamuje on syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększa jego wydalanie z żółcią. Drugim ziołem działającym na naczynia krwionośne jest liść miłorzębu japońskiego - zmniejsza on krzepliwość krwi, poprawia napięcie tętnic i żył oraz hamuje tworzenie się wolnych rodników tlenowych. Liść miłorzębu japońskiego wraz z liściem karczocha występuje w preparacie Lipobon.
Bardzo dobroczynne działanie na naczynia krwionośne ma także pyłek pszczeli, który m.in. normalizuje poziom lipidów i krzepliwość krwi. Pyłek pszczeli spotykamy wraz z propolisem w preparacie Apibon..