Ziołowe sposoby na astmę oskrzelową
astma oskrzelowa jest chorobą zapalną dróg oddechowych, która charakteryzuje się nadwrażliwością oskrzeli powodującą ich zwężenie. Objawia się to napadową dusznością. Czasami nie mamy do czynienia z typową dusznością, ale tylko z uciążliwym kaszlem. Na astmę choruje ok. 5% dorosłych i aż 10% dzieci. Ilość ta narasta. astma ma dwie przyczyny: uczuleniową lub nie uczuleniową – zwaną inaczej poinfekcyjną. Jednakże 80% wszystkich chorych ma postać mieszaną, która jest połączeniem tych dwóch etiologii. Skłonność do zachorowania na astmę jest dziedziczona.
Jeżeli oboje rodziców są alergikami prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi prawie 50%.
Czynnikami alergizującymi może być np. kurz domowy, wtedy astma nasila się w tzw. okresie grzewczym. Jeżeli astma nasila się wczesną wiosną to prawdopodobną przyczyną będą pyłki drzew takie jak: leszczyna, olcha, brzoza. astma początkiem lata prowokowana jest przez pyłki traw i zbóż. Późne lato nasila astmę u osób uczulonych na pyłki bylicy pospolitej. Czasami astmę prowokują alergeny pokarmowe np. mąka i jej wypieki, antygeny zwierzęce, orzeszki ziemne a nawet naskórek i sierść zwierząt domowych.
Bardzo dobre efekty w przypadku astmy daje suplementacja preparatem Alerbon – 2-3 x dziennie 1 kapsułka, który zawiera olej z czarnuszki siewnej. Badania nad tą rośliną prowadzono w wielu krajach i dowiedziono, że jest ona niezwykle korzystna jako suplement diety w katarze siennym i w innych rodzajach alergii, szczegółowe badania na ten temat znajdą Państwo na stronie www.bonimed.pl w artykule Nasiona czarnuszki nadzieją dla alergików.
Lekiem, który od lat sprawdza się w astmie jest Pectobonisol, który zalecamy 2-3 x dz. 1 łyżeczka. Można go zastąpić również ziołami Pulmobonisan. W miarę ustępowania dolegliwości dawki ziół można zmniejszać.