AMD - najczęstsza przyczyna ślepoty

2016-06-05

AMD - to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Plamka zwana też plamką żółtą jest kluczowym dla widzenia miejscem siatkówki oka. To tym miejscem czytamy i rozpoznajemy barwy. Choroba może spowodować upośledzenie widzenia, aż do całkowitej ślepoty. Choroba narasta z wiekiem i uważa się, że po 70 r.ż. ma ją w różnym stopniu nasilenia 30% ludzi.
Nie tylko wiek sprzyja AMD. Jego przyczyny można podzielić na te, które w części od nas zależą i te, na nie mamy wpływu.
Przyczyny zależne od nas to:
- palenie tytoniu
- nadciśnienie tętnicze
- otyłość
- siedzący tryb życia, który predysponuje do otyłości i miażdżycy.

Przyczyny niezależne od nas:
- płeć - kobiety po 75 r.ż. chorują 2 x częściej i choroba ma u nich aż 7 krotnie cięższy przebieg niż u mężczyzn.
- rasa - biała powoduje, że AMD przebiega w sposób bardziej zaawansowany
- geny - AMD częściej dosięga osób z rodziny chorego
- błękitny kolor oczu - osoby o tym kolorze oka częściej chorują
- dalekowzroczność - sprzyja powstawaniu zwyrodnienia plamki.

 Prosimy pamiętać o kontroli okulistycznej i zmodyfikowaniu diety - należy spożywać dużo szpinaku, kukurydzy, czerwonej papryki i marchewki.
Z preparatów ziołowych należy używać, tych które zawierają luteinę, zeaksantynę i witaminy antyoksydacyjne. W centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza u chorych zagrożonych AMD lub chorujących na tę chorobę zaleca sie Oculobon. Do opakowania Oculobonu dołożony jest test Amslera, który służy do diagnozowania AMD. W chorobach oczu polecamy także stosowanie preparatów poprawiających ukrwienie siatkówki, np. Venobon.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
VenobonVenobon
46,00 zł
pixel