Bóle barku - problem diagnostyczny

2016-06-05

Autorem artykułu jest lek. med. Krzysztof Błecha, internista i specjalista rehabilitacji medycznej z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. 

Pacjenci z bólem barku trafiają do Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stosunkowo często. Nie jest to niczym dziwnym gdyż dolegliwość ta jest drugim co do częstości występowania zespołem bólowym w układzie ruchu.

Bóle barku postrzegane są często przez chorych ale także przez lekarzy bardzo "lokalnie" tzn. doszukują się oni przyczyny bólu w samym stawie barkowym. Bóle barku najczęściej mają swe przyczyny poza samym stawem barkowym. Przyczyna bólów barku jest częściej zlokalizowana w kręgosłupie szyjnym i szyjno - piersiowym oraz w okolicznych mięśniach.

Dlatego też najlepsze efekty osiągamy lecząc te struktury. Najskuteczniejszą metodą przynoszącą ulgę w zespołach bolesnego barku jest terapia manualna. Zabiegi wykonywane na stawach kręgosłupa szyjnego i szyjno - piersiowego oraz na tkankach miękkich przynoszą często natychmiastowy efekt. Czasami spotykamy się ze zdziwieniem pacjentów, którzy zwracają się do nas z prośbą o serie zabiegów a otrzymują odpowiedź, że będzie to jedna wizyta, w czasie której wykonywane zostaną zabiegi manualne. Chorzy otrzymują instrukcję jakie ćwiczenia powinni wykonywać w warunkach domowych. Do zabiegów domowych czasami przydaje się pomoc współmałżonka. Kolejna wizyta ma miejsce najczęściej 2 lub 3 tygodnie po pierwszej i często stan chorego jest tak dobry, że następne spotkania nie są już potrzebne.

Pacjenci czasami dziwią się, że nie stosujemy w terapii masażu, elektro i magnetoterapii. Z naszych doświadczeń wynika, iż są to metody mało skuteczne w leczeniu bólów barku.

Jak już wspomniałem podstawową metodą leczenia w bólach barku jest terapia manualna. Czasami jednak chory wymaga wprowadzenia preparatów ziołowych. W większości przypadków wystarczy Balsam kręgowy Ojca Grzegorza stosowany w naszej przychodni już prawie 20 lat z dużym powodzeniem. Niekiedy zalecamy też Artrobon doustnie. Jest to połączenie glukozaminy i ekstraktu z korzenia hakorośli - zioła o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel