Jak zapobiegać udarom mózgu

2016-06-02

W związku ze starzejącym się społeczeństwem i powszechnością miażdżycy coraz częściej w społeczeństwach krajów wysoko rozwiniętych mamy do czynienia z zaburzeniami ukrwienia mózgu i w skrajnych przypadkach udarami mózgu.
Przejściowe niedokrwienia mózgu charakteryzują się kilku lub kilkunastogodzinnym niedowładem jednostronnym, któremu czasami towarzyszą zaburzenia orientacji i mowy. Objawy ustępują po kilku godzinach lub dniach. Przyczyną ich jest chwilowe odcięcie dopływu krwi do fragmentu mózgu przez blaszkę miażdżycową. Czasami jednak dochodzi do trwałego zamknięcia dopływu krwi do mózgu i martwicy jego części, wtedy to objawy nie są już niestety przemijające, ale pozostaje mniej lub bardziej nasilony niedowład lub też inne objawy, np. zaburzenia mowy, orientacji. U osób, które przebyły przejściowe niedokrwienie mózgu lub są po udarze niedokrwiennym niezbędna jest profilaktyka chroniąca przed nawrotami tego schorzenia.

Profilaktyka skupia się na kilku elementach:
1. rehabilitacja, która jest najważniejsza w zapobiegnięciu nawrotom.
Mała aktywność fizyczna po udarze uważana jest wręcz za czynnik ryzyka nawrotu udaru - potwierdzono to w licznych badaniach. Osoby, które przebyły udar niedokrwienny muszą stosować ciągłą rehabilitację - jeżeli pacjent przerwie takową, rokowania, co do jego dalszego życia są znacznie gorsze.
2. Poza rehabilitacją, która jest najważniejsza w profilaktyce nawrotów udarów niedokrwiennych można stosować zioła. Zaleca się wtedy preparaty poprawiające ukrwienie mózgu i poprawiające ogólnie kondycję pacjenta. Takim preparatem jest, np. Memobon zawierający w swym składzie ekstrakty z liścia miłorzębu i korzenia żen-szenia oraz magnez. Przeciwdziała on zakrzepom naczyniowym, co ma duże znaczenie w zapobieganiu udarom mózgu. Ponadto poprawia pamięć, koncentrację oraz prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu i równowagi. Wzmacnia również witalność i reguluje poziom cukru.
W profilaktyce i leczeniu osób z udarami mózgu dobre efekty uzyskuje się stosując produkty pochodzenia pszczelego, zwłaszcza pyłek pszczeli, propolis (kit pszczeli), a także miód. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza aby dostarczyła te składniki podaje sie chorym preparat Apibon (ekstrakt z propolisu + mikronizowany pyłek pszczeli) lub Bonimel pyłkowo-propolisowy (miód pszczeli wymieszany z ekstraktem propolisowym i mikronizowanym pyłkiem pszczelim).

Z ziół stosowanych w stanach poudarowych poleca sie także Cardibonisan. U chorych mających problemy natury lękowej - dość częste u osób po udarze - sugerujemy doraźne podawanie Nerwobonu . Przy przewlekłych zespołach lękowych można oba te preparaty podawać dłuższy czas. Mają one tę wyższość nad preparatami syntetycznymi, gdyż ich podawanie nie prowadzi do uzależnienia.
Częstym problemem emocjonalnym po udarze są zaburzenia depresyjne. Jeżeli nie są to ciężkie stany depresyjne pomocny może okazać się Depribon zawierający ekstrakt z dziurawca i ekstrakt z korzenia żen-szenia. Za czynnik ryzyka nawrotów udaru uznaje się również otyłość. Dlatego też za celowe uważa się przywrócenie właściwej masy ciała u osób po udarze.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
DepribonDepribon
46,00 zł
MemobonMemobon
46,00 zł
NerwobonNerwobon
37,00 zł
ApibonApibon
37,00 zł
pixel