Otyłość - epidemia XXI wieku
Otyłość przybiera na początku XXI wieku niemalże formę epidemii.
W USA jest 72,5 mln ludzi otyłych i ta liczba ciągle wzrasta. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba otyłych Amerykanów wzrosła o prawie 2,5 mln osób. Otyłość najbardziej narasta w stanach południowych, gdzie przeważa ludność czarnoskóra i latynoska.
Prawie 42% czarnoskórych kobiet choruje na otyłość. W Europie problem nie jest aż tak nasilony, ale narasta. W programy zwalczania otyłości włączają się nie tylko lekarze ale też politycy, np. żona Prezydenta Obamy zaangażowała się w promocje zdrowego stylu życia i walkę z otyłością.
Problem otyłości dotyczy także kobiet w ciąży. Normalnie kobieta przybiera na wadze w ciąży od 11 do 16 kg. Niestety, duża część matek przybiera znacznie więcej. Ma to wpływ na stan zdrowia dzieci, które rodzą. Przykładowa matka, która przybiera na wadze 24 kg w ciąży, statystycznie częściej rodzi dziecko o wadze większej o 150 g niż matka, która przybiera w ciąży ok. 10 kg.
Wydaje się to niewiele, jednak ma swoje konsekwencje dla zdrowia tychże dzieci. Jak wynika z badań dr Davida Ludwig z Children's Hospital w Bostonie, większe noworodki są zagrożone w przyszłości częstszym występowaniem alergii, astmy, a nawet nowotworów.
Są także bardziej narażone na otyłość. Cięższe dzieci mają większe prawdopodobieństwo urazu okołoporodowego.
Przyczyny otyłości są od lat te same czyli: spożywanie zbyt dużych ilości fast-foodów zawierających potężną dawkę cukrów prostych i tłuszczów oraz coraz mniejsza aktywność fizyczna. Popularność fast-foodów spowodowana jest najprawdopodobniej coraz szybszym tempem życia.
Bardzo niepokojący jest fakt, iż otyłość dotyka ludzi młodych. W ostatnich 35 latach według danych Głównego Inspektora Sanitarnego liczba otyłych nastolatków wzrosła 10-krotnie. Pomocne jest stosowanie preparatów ziołowych, takich jak: Chitobon, Regulobon, Adipobonisan.