Suplementy diety w chorobach reumatycznych
Schorzenia reumatyczne z grubsza można podzielić na zwyrodnieniowe i zapalne. Co oprócz klasycznego leczenia polegającego na farmakoterapii i rehabilitacji można zrobić, aby wspomóc układ stawowo-mięśniowy?
W Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza w bólach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa korzystamy przede wszystkim z metod medycyny manualnej. Dla odbudowy chrząstki stawowej stosujemy standardowo Artrobon (połączenie glukozaminy i korzenia hakorośli). Działa on znakomicie zwłaszcza w wypadku zwyrodnienia stawów kolanowych. Oprócz Artrobonu doustnie, zewnętrznie stosujemy Ziołowy Balsam Kręgowy O. Grzegorza 1 - 2 x dziennie.
W wypadku choroby zapalnej stawów np. Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) do Artrobonu i Balsamu dołączamy preparat antyoksydacyjny Vitalbon, ponieważ stany zapalne stawów są źródłem wolnych rodników - cząsteczek bardzo szkodliwych dla organizmu.
W Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów obserwuje się często zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Są nawet teorie, które przypisują nasilenie objawów RZS zaburzeniom we florze bakteryjnej jelit.
W chorobach reumatoidalnych często dochodzi do bólów brzucha i zaparć. Związane jest to z tym, że:
1. Choroby te toczą się w całym organizmie, również w jelitach choć, objawy stawowe znajdują się na pierwszym miejscu.
2. Leki stosowane w chorobach reumatycznych mogą powodować liczne działania niepożądane.
Dlatego w chorobach reumatoidalnych do wspomnianych już preparatów dołączamy Gastrobonisol w kroplach lub Gastrobon w kapsułkach.
Jeżeli zauważymy u chorego dolegliwości związane z podrażnieniami żołądka przez leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zalecamy picie naparu z Gastrobonisanu.
Od dawna wiadomo, że chorzy na RZS dużo częściej zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie jest udowodnione dlaczego tak się dzieje. Nasza teoria łącząca RZS z chorobami serca i naczyń, to teoria wolnorodnikowa. Zapalenie stawów jest źródłem wolnych rodników, a układ sercowo-naczyniowy jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe oddziaływanie tych cząstek. Dlatego też znakomicie sprawdzają się w tych sytuacjach kapsułki Vitalbon, a także Cardiobon. Poza ziołami w chorobach reumatycznych u naszych pacjentów stosujemy olej rybi bogaty w kwasy Omega 3, które mają udowodnione działanie przeciwzapalne. Podobnie jak kora wierzby zwana ziołową aspiryną. W chorobach reumatycznych używamy korę wierzby pod postacią preparatu Grypobon 2 - 3 x dziennie 1 - 2 kapsułki.
Początek wiosny to czas, którego ludzie chorzy na chorobę wrzodową nie wspominają najlepiej. Jeżeli nie zadbają o działanie profilaktyczne np. poprzez zastosowanie ziół, dopada ich ból. Często w Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza pacjenci pytają nas, jak odróżnić bóle spowodowane wrzodami żołądka od bólów wywołanych przez wrzody dwunastnicy.
Najczęściej wrzody żołądka bolą bezpośrednio po jedzeniu, a wrzody dwunastnicy na czczo (np. rano - ale nie jest to regułą).
Na wrzody standardowo stosujemy Gastrobonisan 2 - 3 x dziennie 1 - 2 saszetki na 1 szklankę wrzątku (jest to dawka lecznicza). Jeżeli chory stosuje zioła profilaktycznie, powinien zażywać 1 saszetkę 1 raz dziennie.
W profilaktyce choroby wrzodowej stosujemy też często ekstrakt z propolisu w postaci preparatu w kapsułkach Apibon 1 kapsułka 2 x dziennie, przy wspomaganiu leczenia stosujemy 2 x dziennie 2 kaspułki.
Propolis, czyli kit pszczeli:
1. Goi chorobowo zmienioną błonę śluzową żołądka.
2. Niszczy bakterie helicobacter pylori - głównego sprawcę choroby wrzodowej.
Na helicobacter pylori dobrze działa też ekstrakt z żurawiny - powoduje on wypłukiwanie z błony śluzowej żołądka tej chorobotwórczej bakterii.
Stosujemy go w postaci preparatu Vitalbon, który ma w swym składzie działające antyoksydacyjnie ekstrakty z owoców żurawiny, aronii, borówki czarnej i liści zielonej herbaty.
Mają one dobroczynny wpływ na eliminację helicobacter pylori, ale też zmniejszają ryzyko choroby nowotworowej, a przewlekły wrzód żołądka może przekształcić się w raka, zwłaszcza, gdy wrzodowiec pali papierosy.