Tempo życia a refluks żołądkowo-przełykowy
W ostatnich latach dostrzec można "epidemię" dolegliwości związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Dominującym objawem w tym schorzeniu jest uczucie pieczenia odczuwane od nadbrzusza aż po gardło, zwane popularnie zgagą. Dolegliwości te prowokowane są przez obfite posiłki, a także przebywanie w pozycji leżącej po jedzeniu. Jednak większości pacjentów towarzyszą one prawie ciągle. Bezpośrednią przyczyną refluksu, czyli cofania się zawartości żołądka do przełyku jest zbyt słabe napięcie mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Zastanawiające jest to, że dolegliwości typu zgagi towarzyszyły naszym rodzicom i dziadkom od dawna, były jednakże rzadkie i występowały z przyczyn fizjologicznych czyli po przejedzeniu się.
Co zatem jest przyczyną tego, że obecnie występują one tak często? Domniemywać należy, że powodowane jest to w głównej mierze stresem dnia codziennego, który nam towarzyszy. Co zatem należy uczynić, aby wyeliminować tą przykrą dolegliwość?
Z obserwacji wynika, że zastosowanie ziół poprawiających proces trawienia przyczynia się w sposób znaczny do zredukowania częstości występowania tej przypadłości. Preparaty jakie najczęściej stosuje się w tym schorzeniu to poprawiające trawienie krople Gastrobonisol i preparat w kapsułkach Gastrobon.
Zalecamy te preparaty 2-3 x dziennie - efekty pojawiają się zazwyczaj po 2-3 tygodniach ich stosowania. Czasami podczas ostrych napadów zgagi pomocny w ich eliminowaniu jest Gastrobonsiol 1 łyżeczka doraźnie. Innym aspektem leczenia refluksu jest stosowanie ziół łagodzących objawy stresu. Najczęściej zalecamy wtedy krople Nerwobonsiol lub preparat w kapsułkach Nerwobon. Jak pewnie zauważyły osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy, stosowane przez nas leczenie różni się od zalecanego przez większość lekarzy, którzy to preferują do leczenia refluksu środki zobojętniające sok żołądkowy. Najczęściej są to leki blokujące pompę protonową. Jest to postępowanie, od którego również my się nie odżegnujemy, jednakże zalecamy go tylko w wyjątkowo ostrym stanie i przez krótki okres czasu. Postępujemy tak dlatego, iż dłuższe stosowanie leków zobojętniających treść żołądkową powoduje zaburzenia trawienia i w dłuższej perspektywie może wywoływać u chorego bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. Ponadto u chorych w ostrym stanie możemy zastosować napar z mieszanki ziołowej Gastrobonisan, która zadziała łagodząco i przeciwzapalnie na uszkodzoną śluzówkę przełyku.