Terapia przeziębienia u dzieci
przeziębienia są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Wywołują je przede wszystkim wirusy, dlatego też antybiotyki nie są w ich przypadku skutecznym lekiem. Co więcej, stosowanie dostępnych bez recepty leków syntetycznych na kaszel i przeziębienia">przeziębienie, zwłaszcza u dzieci poniżej 4 roku życia, może być potencjalnie niebezpieczne. Dlatego też Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) w 2008 roku wydała zalecenie, aby unikać stosowania dostępnych bez recepty leków na przeziębienia">przeziębienie i kaszel w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia. Do łask ponownie wróciły produkty naturalne. Są one w USA na tyle popularne, że np. dawkę miodu gryczanego określa się tam w odniesieniu do wieku dziecka, np. między 2-5 roku życia ? zaleca się 2,5 ml jednorazowej dawki, między 6-11 r.ż. ? 5 ml a między 12-18 r.ż ? 10 ml. W zaleceniach amerykańskich ośrodków naukowych znalazły się również olejki eteryczne, propolis (kit pszczeli) oraz ekstrakty roślinne. Dociekliwość naukowców była do tego stopnia wysoka, że zauważyli oni, iż stosowanie ekstraktu z ziela jeżówki w trakcie infekcji jest mniej skuteczne niż stosowanie go w profilaktyce. Dokładnie ten sam wniosek wysunięto kilkanaście lat temu w Centrum Ziołolecznictwa i właśnie w taki sposób poleca się stosowanie preparatu Immunobon. Preparat ten oprócz jeżówki zawiera ekstrakt z liścia melisy, ekstrakt z kwiatu rumianku, ekstrakt z róży oraz miód. Jest to syrop pozbawiony dodatkowego cukru, bo substancją słodząca jest zawartość 80% miodu. Doniesienia amerykańskich naukowców wcale nie dziwią, gdyż takie produkty naturalne stosuje się w przypadku przeziębienia od dawna z dużym powodzeniem w Centrum Ziołolecznictwa. Cieszy jednak stanowisko świata naukowego potwierdzające prozdrowotne działanie ziół i miodu, czyli tego co nasze babcie i prababcie wiedziały już dawno.Jest nadzieja, że zalecenia amerykańskich uczonych będą stosowane również w Polsce, zwłaszcza że prace tych autorów publikowane są w polskiej prasie medycznej.
Zioła sposobem na przeziębienia
Z obserwacji wynika, że stosowanie produktów ziołowych jest szczególnie wskazane w stanach przeziębieniowych, gdyż wpisują się one w aktualnie panującą strategię leczenia. Powodowane jest to tym, że wykazują one działanie przeciwzapalne, łagodzące stan błony śluzowej i napotne. Leczenie produktami naturalnymi ma szczególnie korzystne skutki u dzieci. Zostało to przed wielu laty potwierdzone przez dr n. med. Wiesławę Stopińską w jej pracy doktorskiej. Udowodniła ona, że leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, prowadzone metodami medycyny naturalnej (zioła + produkty pszczele) jest skuteczniejsze niż lekami syntetycznymi, a nawroty tych dolegliwości są rzadsze.
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci zaleca się stosować 2 syropy ziołowe, Pectobon, zawierający ziele tymianku, liść babki lancetowatej, korzeń prawoślazu lekarskiego i miód lub Bonimel prawoślazowo-koprowy z ekstraktem z korzenia prawoślazu, olejkiem koprowym, witaminą C oraz miodem. Zaleca się także, aby dzieci piły dużą ilość naparu z ziół Pulmobonisan. U starszych dzieci powyżej 12 roku życia można stosować krople Pectobonisol.
Olejki eteryczne
Stosowanie preparatów z olejkami eterycznymi, również nie jest nam obce. W bólach gardła, w aftach, ale także w opryszczce wargowej zalecamy Anginbon zawierający olejki: anyżowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, szałwiowy, melisowy, goździkowy, cynamonowy, mentol, propolis, destylat oczarowy.