Wrzody żołądka i dwunastnicy, a Helicobacter pylori

2016-05-22

Bakteria helicobacter pylori od lat postrzegana jest jako najważniejszy czynnik sprzyjający powstawaniu choroby wrzodowej. Ludzie chorzy, ale także zdrowi wykonują sobie testy na obecność tej bakterii w przewodzie pokarmowym. Jeżeli test potwierdzi obecność helicobacter pylori wpadają w panikę, że mają albo będą" mieli wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Mało znany jest fakt, że 80% dorosłych Polaków jest zakażonych helicobacter pylori, a jedynie u nielicznej grupy powoduje to pojawianie się choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanów zapalnych błony śluzowej żołądka.
Dlatego należy z rezerwą podchodzić do wyników badań laboratoryjnych i nie sugerować lekarzowi konieczności zastosowania antybiotykoterapii i blokerów pompy protonowej, jeżeli nie ma ewidentnych objawów zaburzeń żołądkowo-dwunastniczych.
A nawet gdy takie zaburzenia się pojawią warto wpierw zastosować leki ziołowe, a gdy to nie pomoże dopiero leki syntetyczne. Zioła wpływają na wrzody żołądka i dwunastnicy gojąco, przeciwzapalnie i osłaniająco. Działają też przeciwbakteryjnie na helicobacter pylori. Zioła w odróżnieniu od antybiotyków stosowanych dla niszczenia helicobacter pylori nie niosą za sobą powikłań i działań niepożądanych. W przypadku podejrzenia stanów zapalnych błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy lub choroby wrzodowej polecamy napar z Gastrobonisanu 2-3 x dziennie oraz kapsułki Apibon 3 x dziennie (pyłek pszczeli + ekstrakt z propolisu).

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
pixel