Wzdęcia - wstydliwy problem

2016-05-22

wzdęcia to nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym , które mogą ale nie muszą być objawem choroby.

1. wzdęcia z przyczyn fizjologicznych są najczęściej skutkiem zbyt szybkiego jedzenia lub picia - połykamy zbyt duże ilości powietrza z pożywieniem. Tego typu wzdęciom sprzyja stres w trakcie jedzenia. Rozwiązaniem problemu jest wolniejsze jedzenie i przebywanie po jedzeniu w pozycji stojącej lub siedzącej, np. spacer a unikanie leżenia.
Chodzi o to aby bańka powietrza "spożytego" mimochodem przemieściła się do górnej części żołądka i została usunięta poprzez odbijanie.

2. Przyczyną wzdęć mogą być niektóre warzywa i owoce, np. kapusta, groch i fasola.

3. wzdęcia mogą być spowodowane zbyt leniwą perystaltyką jelit - może to być specyficzna właściwość organizmu. Leniwą perystaltykę mają także chorzy, którzy długo przebywają w pozycji leżącej. Rozwiązaniem może być wtedy dieta bogata w błonnik (otręby, jabłka).

4. Chorobową przyczyną wzdęć mogą być zaburzenia w składzie flory bakteryjnej jelit.
Ma to miejsce, np. w wyniku złej diety - fast foody - i antybiotykoterapii, która "wybija" bakterie jelitowe.
Rozwiązaniem jest wtedy spożywanie większej ilości jogurtów, kefru lub probiotyku w kapsułkach. Dobrze jest też wzbogacić dietę o kiszoną kapustę, brokuły, kalafior oraz zioła, np. Bobonisan.
Zioła i właściwe warzywa mają własności prebiotyczne - w ich obecności nie-chorobotwórcze bakterie jelitowe szybciej się namnażają.

5. Często chorobotwórczą przyczyną wzdęć jest zespół jelita drażliwego - bardzo popularna choroba. Związana jest częściowo ze złym wpływem niektórych pokarmów na jelita oraz ze stresem.

Przyczyny chorobowe wzdęć to także:
a) nietolerancja laktozy (cukru mlecznego) - wzdęcia pojawiają się po słodkim mleku, ale nie po kefirze, jogurtach,
b) nietolerancja glutenu zawartego w pszenicy - zwana celiakią.
W przypadku wzdęć wynikłych z zespołu jelita drażliwego dobrze sprawdza się połączenie ziół poprawiających trawienie, np. Gastrobonisolu lub Gastrobonu z ziołami uspokajającymi i rozkurczającymi mięśniówkę jelit Nerwobonem lub Nerwobonisolem. W przypadku wzdęć u dzieci i niemowląt bardzo dobre efekty pojawiają się po Bobonisanie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel