Zawroty głowy

2016-05-22

Chcielibyśmy zapytać jak w Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza pomagacie pacjentom z zawrotami głowy. Czy chorzy często zwracają się z tym problemem?

Chorzy z objawami zawrotów głowy trafiają do nas dość często. Czasami jest to ich podstawowe schorzenie, czasami zawroty towarzyszą innym chorobom.

Czy stanowią one dla was problem terapeutyczny?

Niestety tak. Zawroty głowy to nie tylko problem terapeutyczny, to także duży problem diagnostyczny. Czasami bardzo trudno jest znaleźć najważniejszą przyczynę zawrotów głowy, a od tego zależy zastosowanie prawidłowego leczenia. Problem jest do tego stopnia duży, że sami przeprowadziliśmy badania naukowe dotyczące związku zawrotów głowy i innych towarzyszących im dolegliwości z zaburzeniami budowy i funkcji kręgosłupa szyjnego. Wyniki tej pracy są dostępne na stronie internetowej www.bonimed.pl (http://www.bonimed.pl/go-dzialalnosc-dzialalnosc_gabinet.html).

Rozumiem, że konsekwencją tej pracy jest poprawa efektywności diagnostyki i terapii zawrotów głowy?

Istotnie obserwacje jakie poczyniliśmy bardzo dużo nam dały. Choć też wyniki tej pracy postawiły przed nami wiele dalszych pytań.

Jak czytelnicy mogliby poznać, dlaczego kręci im się w głowie, czyli jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna ich zawrotów?

Aby móc to zrobić należy w największym skrócie opisać system kontroli równowagi. Składa on się z trzech najważniejszych części:
1. Narządu równowagi zlokalizowanego w błędniku (ucho wewnętrzne).
2. Ośrodków mózgowych przetwarzających informacje.
3. Receptorów znajdujących się w mięśniach, stawach (zwłaszcza kręgosłupa szyjnego) i w mięśniach gałek ocznych.

Myślę, że nie jest to miejsce, aby rozwodzić się nad fizjologią narządu równowagi.

Oczywiście jest to materia nader skomplikowana. Wymieniłem te trzy punkty aby uświadomić czytelnikowi, że uszkodzony może być każdy z tych trzech elementów. Mogą być tez uszkodzone dwa lub trzy elementy tego systemu.
Jeżeli uszkodzony jest narząd równowagi to chory ma tzw. zawroty układowe, które charakteryzują się wrażeniem wirowania, unoszenia, kołysania i upadania raczej w tą samą stronę. Czasami są to łagodne zawroty położeniowe (ok. wszystkich przypadków zawrotów), które ustają samoistnie, a prowokowane są nagłymi ruchami głowy.
Czasami może to być bardzo uciążliwy w objawach Zespół Meniera - wymioty, szumy uszu, osłabienie słuchu - ale to raczej rzadka choroba ok. 2-5% przypadków.
Zawroty są czasami skutkiem stanów zapalnych w uchu wewnętrznym, które przenoszą się na błędnik. Towarzyszy im wtedy wyciek z ucha , ból, gorączka - dolegliwości są bardzo uciążliwe, odpowiadają za ok. 10% przypadków zawrotów.

Jeżeli są zawroty układowe, są też pewnie nieukładowe.

Tak. Zawroty nieukałdowe zwane też rzekomymi zawrotami głowy mogą mieć formę bardziej łagodną. Gdy są skutkami depresji, nerwicy czy migreny (stanowią one ok. 15-20% wszystkich zawrotów) Ten rodzaj zawrotów wywołują również zaburzenia w budowie lub funkcji kręgosłupa szyjnego. Charakteryzują się one uczuciem niepewności, oszołomienia, chorzy czasami zataczają się w różnych kierunkach, mają zaburzenia widzenia typu mroczków (czarne punkty przed oczami).

Czy mogą one przybrać formę groźną?

Tak. Jeżeli przyczyną zawrotów nieukładowych są zaburzenia w ukrwieniu mózgu (ok. 15% wszystkich zawrotów). Mogą im nawet towarzyszyć utraty przytomności i niedowład, ale najczęściej są to przemijające po kilku minutach lub godzinach dolegliwości, które ustępują w całości choć niestety mogą powracać.

W trakcie jakich chorób mogą pojawić się zawroty głowy?

Mogą one towarzyszyć chorobom serca (niewydolność krążenia, arytmia, choroba wieńcowa, wady serca). Czasami towarzyszą uszkodzeniom tkanki mózgowej np. po zatorze tętnicy mózgowej, urazach mózgu, nowotworach, padaczce lub stwardnieniu rozsianym. Zawroty towarzyszą też często stanom gorączkowym.

O diagnostyce i rodzajach zawrotów wiemy już chyba wszystko. A co z leczeniem?

Niestety to co do tej pory powiedziałem, to tylko wierzchołek góry lodowej, temat diagnostyki jest bardzo szeroki. Jeżeli chodzi o leczenie to w Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza stosujemy dwa kierunki terapii:
1. pierwszy, który znakomicie się sprawdza w zawrotach nieukładowych pochodzenia odkręgosłupowego to terapia manualna. Jestem osobiście zaskoczony jak dużo zawrotów i towarzyszących im objawów neuro-wegetatywnych daje się złagodzić, a nawet usunąć metodami terapii manualnej.
2. Jeżeli chory ma zawroty z powodu zaburzeń ukrwienia mózgu stosujemy ekstrakty z miłorzębu japońskiego najczęściej używamy Memobon (miłorząb japoński + żeń-szeń), jeżeli jest to przyczyna "sercowa" stosujemy raczej Cardiobon (miłorząb japoński + głóg).
3. Najtrudniej leczy się zawroty układowe, gdyż teoretycznie wpływ na narząd równowagi jest dość ograniczony. Na szczęście teoretyczne rozważania nijak się mają do praktyki. Bo gdy poprawia się ukrwienie np. Memobonem i włącza się terapię manualną nawet te układowe zawroty ulegają poprawie, choć trzeba przyznać, że w mniejszym stopniu niż nieukładowe.
4. Czasami chorym zalecamy leczenie przeciwnerwicowe, wtedy używamy kropli Nerwobonisol lub kapsułek o podobnym działaniu Nerwobon. Czasami pomocny jest także Depribon.

Dziękuję za ciekawą rozmowę.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
DepribonDepribon
46,00 zł
MemobonMemobon
46,00 zł
NerwobonNerwobon
37,00 zł
pixel