Zioła a cukrzyca

2016-05-22

Historia terapii cukrzycy "zakorzeniona jest w ziołolecznictwie". Pierwsze leki obniżające poziom glukozy w surowicy krwi były wszakże lekami roślinnymi. Najczęściej były to ziele rutwicy, naowocnia fasoli i korzeń żeń - szenia. Stosowano je pojedynczo lub w kompozycji z innymi ziołami, najczęściej moczopędnymi.

W dobie nowoczesnych leków stabilizujących poziom glukozy w surowicy krwi używanie ziół do tych celów stało się rzadkością. W Centrum Fitoterapii poleca się czasami stosowanie ekstraktu z korzenia żeń-szenia w początkowym stadium cukrzycy. Najczęściej zaleca się pojedynczy surowiec dostępny w preparacie Ginsengbon lub skojarzony z ekstraktem z miłorzębu japońskiego tak jak w preparacie Memobon.

Rola ziół w leczeniu cukrzycy koncentruje się obecnie na profilaktyce i przeciwdziałaniu powikłaniom, które to schorzenie ze sobą niesie. Kluczowym surowcem zielarskim stosowanym w cukrzycy jest wspomniany już miłorząb japoński (ginko biloba), który ze względu na swój skład (flawonoidy, terpeny) przeciwdziała powikłaniom naczyniowym cukrzycy. Związane jest to z pozytywnym wpływem na mikrokrążenie oraz na własności reologiczne krwi.

Wyciąg z miłorzębu japońskiego:
- w obrębie śródbłonka naczyń zwiększa uwalnianie czynnika rozszerzającego naczynia EDRF oraz prostaglandyn,
- w obrębie mięśni gładkich naczyń zmniejsza pozaneuronalny rozpad katecholamin,
Ponadto hamuje agregację trombocytów poprzez wpływ na ich błonę komórkową i stymulację, uwalniania prostacykliny oraz działanie antyoksydacyjne. Ekstrakt z liścia Miłorzębu łączyć można z kwiatostanem głogu. Takie połączenie wskazane jest u diabetyków z chorobą wieńcową lub niewydolnością krążenia. Kwiatostan głogu (Crataegus Oxycanta) poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, wzmacniając jednocześnie siłę jego skurczu.

Jeżeli osoba chora na cukrzycę cierpi również na żylaki dobrą kompozycję znajdzie w Venobonie zawierającym oprócz miłorzębu także ekstrakt z owoców kasztanowca (Aesculus Hippocastanum), który obniża przepuszczalność i łamliwość naczyń żylnych i włosowatych, poprawiając ponadto stan śródbłonka naczyń krwionośnych. Wykazuje on także działanie przeciwzapalne w obrębie układu naczyniowego.

Jeżeli chory na cukrzycę ma dodatkowo podwyższony poziom cholesterolu, oprócz miłorzębu, zalecamy stosowanie preparatu Lipobon zawierającego ekstrakt z liścia karczocha (Cynarae Scolymus), który od dawna znany jest jako surowiec zielarski obniżający poziom cholesterolu w surowicy krwi poprzez hamowanie jego syntezy w wątrobie oraz zwiększanie jego wydzielania z żółcią. Zazwyczaj do Lipobonu dodajemy Chitobon (stosowany przed jedzeniem - zwłaszcza tłustym). Zawiera on chitosan (substancję otrzymaną ze skorupiaków morskich), który pęcznieje w żołądku wchłaniając zawarte w pokarmie tłuszcze. Dodatkowo zmniejsza uczucie głodu. Drugim składnikiem Chitobonu jest chrom organiczny pod postacią drożdży z dużą zawartością chromu. Chrom wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy. Niedobór chromu źle wpływa na metabolizm insuliny. Jeżeli chory cierpi na nadwagę, (jakże częstą w 2 typie cukrzycy) oprócz Chitobonu zalecamy Adipobon, który zawiera CLA (sprzężony kwas linolowy) wykazujący również pozytywne działanie przy objawach cellulitu.

Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc narażonym na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy jest siatkówka oka. Dlatego zalecamy pacjentom stosowanie preparatów z borówki czarnej (ale tych o deklarowanej zawartości antocyjanów ) - my używamy ekstraktu o zawartości 25% antocyjanów (jest to ilość kilkadziesiąt razy większa niż w suszonych owocach). Niezwykle ważna dla siatkówki jest luteina, karotenoid - bardzo korzystnie wpływa na plamkę żółtą. Korzystny dla siatkówki jest również betakaroten oraz witaminy antyoksydacyjne.
Wszystkie te składniki zawarte są w Oculobonie, który zalecamy stosować 1 do 2 kapsułek dziennie w zależności od stopnia uszkodzenia siatkówki.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
pixel