W wielu publikacjach naukowych możemy spotkać informacje o prozdrowotnym działaniu produktów pszczelich. Profesor Bogdan Kędzia w swoich licznych artykułach publikowanych w prasie naukowej oraz w książce „Leczenie produktami pszczelimi” poleca spożywanie pyłku pszczelego i propolisu w nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych, dróg moczowych w dolegliwościach związanych z klimakterium, przerostem prostaty, uszkodzeniem wątroby, stanach zapalnych jelita grubego. Połączenie miodu, propolisu i pyłku zalecane jest do spożywania w zaburzeniach pamięci na tle miażdżycowym oraz osobom narażonym na przewlekłe zatrucia substancjami chemicznymi, stale przyjmującymi leki chemiczne i palaczom papierosów.
Uwaga:
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że zioła lecza nowotwory. Jednakże informacje, które przynosi nam współczesna nauka dają nadzieje, że zostanie to kiedyś udowodnione.
Do tej pory działanie przeciwnowotworowe niektórych roślin wykazano jedynie opierając się na badaniach wykonanych na komórkach i tkankach nowotworowych oraz zwierzętach laboratoryjnych. Badań na ludziach chorych przeprowadzono bardzo mało. Zatem nie ma jak dotychczas wystarczających dowodów naukowych zgodnych z medycyną opartą na faktach, aby formułować kategoryczne wnioski, że rośliny leczą nowotwory.
To że preparaty roślinne działają przeciwnowotworowo to przy obecnym stanie wiedzy medycznej jedynie przypuszczenie.
Każdy jednakże musi coś jeść więc lepiej, aby spożywać produkty o potencjalnie prozdrowotnych własnościach, zwłaszcza gdy ich zażywanie jest bezpieczne.
Takie jest nasze zdanie oparte na danych naukowych zebranych np. w książce „Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia” oraz naszym 40-letnim doświadczeniu fitoterapeutycznym.