AMD - ślepota atakuje

2016-06-05

AMD to zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Co to jest plamka żółta? - jest to mały fragment siatkówki (miejsce na tylnej stronie oka), odpowiedzialny za większość wrażeń wzrokowych jakie odbieramy. Zniszczenie tej malutkiej (6 mm2) części oka praktycznie oślepia człowieka. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej poprzez powolny proces zwyrodnienia.
Zwyrodnienie częściej ma miejsce u kobiet zwłaszcza o niebieskich oczach, a szczególnie po okresie menopauzy oraz tych narażonych na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego.
Badania epidemiologiczne mówią, że 30% osób po 50 roku życia zdradza objawy AMD w różnym nasileniu. Prognozy przewidują, że po 2020 roku połowa ludzi w tym przedziale wiekowym będzie zagrożona AMD.
Jak ją wykryć? Do szybkiej diagnostyki służy Test Amslera. Jeżeli w teście patrząc na specjalną siatkę, zobaczymy zamiast linii prostych krzywe lub zdeformowane, należy udać się do lekarza okulisty, celem pogłębienia diagnostyki (test Amslera można wykonać samodzielnie, dołączony jest m.in. do preparatu Oculobon).
Jak bronić się przed AMD? Przede wszystkim dostarczając organizmowi naturalnych karotenoidów, których źródłem mogą być warzywa i owoce o kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Najważniejsza jest Luteina, która wraz z innymi karotenoidami wbudowuje się w zewnętrzną część plamki żółtej, a dokładnie w zewnętrzną część fotoreceptorów. Stanowi ona filtr dla promieni słonecznych, zatrzymując promienie o kolorze niebieskim (przypominam, że światło słoneczne składa się z całego widma kolorów w efekcie dając kolor biały). Chroni to plamkę żółtą przed uszkodzeniem. Karotenoidy wykazują dodatkowo działanie antyoksydacyjne, bardzo istotne w profilaktyce AMD.
Działanie antyoksydacyjne i ochronne wykazują też inne zalecane przez okulistów substancje takie jak: borówka czarna, witaminy E i C oraz ?-karoten. Wszystkie te substancje są składnikami preparatu Oculobon. Wyżej wymienione substancje mają też zastosowanie w profilaktyce zaćmy (katarakty), działają ochronnie na oczy zmęczone długą pracą przy komputerze zwłaszcza w złych warunkach oświetleniowych np. w nocy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
pixel