Układ oddechowy
Gościnnie na naszym blogu publikuje swój felieton Pani prof. dr hab. IWONA WAWER
Obie rośliny znane są od tysięcy lat, wykorzystywane w celach leczniczych i jako przyprawy. Czy naprawdę znamy ich działanie i doceniamy w codziennym życiu? Niestety nie, a warto.
Przeczytaj więcej
Okres zimy to czas wzrostu zachorowań na schorzenia górnych dróg oddechowych. Częściej wówczas skarżymy się na ból gardła, katar, przeziębienie.
Tak. Na szczęście przeważnie mamy do czynienia z niegroźnymi infekcjami, które po kilku dniach kończą się wyzdrowieniem i na ogół nie wymagają porady lekarskiej. Wystarczy zastosować zioła np. Pulmobonisan lub krople Pectobonisol.
Nie
Przeczytaj więcej
Rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza
Naukowcy i urzędnicy z Narodowego Funduszu Zdrowia alarmują, że w zastraszającym tempie rozwija się "spożycie" antybiotyków. Z czego to wynika wg Pana?
Powody są różne, ale na czoło wysuwają się dwa podstawowe. Pierwszy to tzw. "medycyna obronna" stosowana przez lekarzy. Drugi - brak świadomości pacjentów.
Co
Przeczytaj więcej
Panie doktorze, chyba mam astmę.
Dlaczego tak Pan sądzi?
Ponieważ mam straszną duszność i bardzo kaszlę. - Dialogi o tej treści często zdarzają się w gabinecie lekarskim. Wynika to z przeświadczenia, że jeżeli ma się duszności to zapewne spowodowane jest to astmą. Czasami to faktycznie "tylko" astma (w tym momencie większość czytelników pomyśli tylko? Przecież to fatalna
Przeczytaj więcej
Astma oskrzelowa - rozmowa z dr Krzysztofem Błechą, lekarzem przyjmującym w Centrum Fitoterapii Ojca Grzegorza.
Co to jest astma oskrzelowa?
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego. Charakteryzuje się okresowymi napadami i zwężeniem dróg oddechowych oraz nadmiernym wydzielaniem śluzu w oskrzelach.
Dlaczego mówi się o astmie jako o chorobie cywilizacyjnej?
Zauważono, iż
Przeczytaj więcej
Ocenia się, że 85% do 90% przypadków zapalenia gardła i migdałów wywoływane jest przez wirusy. Z drugiej strony wiadomo, że 70% chorych z zapaleniem gardła i migdałów w krajach zachodnich ma przepisywane przez lekarzy antybiotyki. Takie działanie niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Po pierwsze: niepotrzebne zażywanie antybiotyków naraża chorego na działania niepożądane
Przeczytaj więcej
Picie herbatki z czystka stało się bardzo popularne. Jednak czy jest to najwłaściwsza forma podawania tej rośliny? Naszym zdaniem nie jest to najlepszy sposób. Oczywiście ten napój ma swoje pozytywne i prozdrowotne właściwości, wykazuje on działanie antyoksydacyjne, a być może nawet przeciwwirusowe. Niektóre osoby stosują tą formę czystka także do leczenia boreliozy.
Przeczytaj więcej
Osoby które zaszczepiły się na grypę, a mają więcej niż 65 lat są zabezpieczone przeciwko wirusowi grypy tylko w 40-50%, natomiast osoby w wieku powyżej 70 lat chronione są tylko w 15-30%. Ta słaba wrażliwość na szczepienie wynika z tego, że starsi ludzie mają gorzej funkcjonujący układ immunologiczny, dlatego też wytworzenie u nich odporności swoistej jest znaczniej trudniejsze.
Zaznaczyć
Przeczytaj więcej
Najczęstszą przyczyną ostrych stanów zapalnych gardła i migdałków są infekcje wirusowe. U dzieci do lat 3 wirusy stanowią 70-85 % przyczyn infekcji. U dorosłych są one odpowiedzialne za 90-95% zakażeń. Infekcje bakteryjne są rzadkie, a jeżeli się zdarzają to jest to zazwyczaj zakażenie paciorkowcem.
Przeczytaj więcej
Katar nie jedno ma imię. Może być to katar związany z infekcją górnych dróg oddechowych, ale może też być skutkiem alergii. Pierwszy rodzaj kataru początkowo najczęściej jest wirusowy, a jeżeli trwa dłużej dochodzi do tzw. nadkażenia bakteryjnego i wtedy zmienia się charakter wydzieliny z przezroczystej – wodnistej na zielonkawo-żółtą.
W skrajnych przypadkach dochodzi do zapalenia zatok przynosowych.
Przeczytaj więcej