Układ nerwowy
Przeczytaj więcej
Leczenie bezsenności można podzielić na postępowanie przyczynowe i objawowe. Leczenie przyczynowe może być bardzo proste, ale może być także niezwykle trudne i skomplikowane. Dlaczego? Ponieważ przyczyna bezsenności może być banalna np. zwyczaj jedzenia zbyt obfitych kolacji lub chwilowy kryzys w pracy. Ale przyczyną zaburzeń snu może być również ciągnąca się latami depresja.
Eliminacja przyczyny
Przeczytaj więcej
Borelioza to choroba infekcyjna, którą zarazić się można przede wszystkim w okresie letnim. 80% nowych przypadków tej choroby występuje w czerwcu i lipcu. Boreliozę przenoszą kleszcze, które są zakażone krętkami borelii. Ugryzienie przez tego owada powoduje, że krętki wprowadzane są do naszego organizmu i dostają się do krwi. Objawy czasami pojawiają się w ciągu 3 dni od ugryzienia, ale często widoczne
Przeczytaj więcej
Istnieje wiele danych naukowych świadczących o tym, iż osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, bądź tą chorobą zagrożone, powinny zmienić swój styl odżywiania i dostosować go do diety śródziemnomorskiej. Owoce i warzywa, w które bogata jest ta dieta mają jak się wydaje kluczowe znaczenie w profilaktyce choroby Parkinsona, ale także innych neurodegradacyjnych schorzeń,
Przeczytaj więcej
Zaburzenia pamięci to częsta przyczyna wizyt w CZOG. Występują one nagle jako efekt niedokrwienia mózgu, wylewów, udarów lub rozwijają się powoli z powodu miażdżycy. Kłopoty z pamięcią to schorzenie, z którym farmakoterapia zdecydowanie sobie nie radzi. Istnieje co prawda kilka preparatów poprawiających pamieć, ale generalnie działają one słabo lub ich działanie nie jest pewne.
Przeczytaj więcej
Często zadajemy sobie pytanie czy pogorszenie pamięci u bliskich nam osób starszych jest związane tylko z wiekiem i naturalnymi procesami wynikającymi ze starzenia, czy też chorują one na brzmiącą jak wyrok chorobę Alzheimera.
W początkowej fazie oba procesy wyglądają dość podobnie. Różnice dostrzegamy później. Jak rozróżnić zaburzenia pamięci związane z wiekiem
Przeczytaj więcej
Jesień to tradycyjnie okres, w którym pojawiają się dolegliwości związane z zaburzeniami depresyjnymi. Zaburzenia depresyjne powodowane są głównie krótszym dniem a przez to zmniejszeniem się ilości godzin słonecznych w ciągu dnia. Objawy depresji powodowane są przede wszystkim zmniejszeniem poziomu serotoniny w synapsach naszego mózgu.
Przeczytaj więcej
Zaburzenia nastroju, najczęściej o charakterze depresyjnym są bardzo często rozpoznawane w gabinetach lekarskich, ale często także objawy depresji tłumaczy się niestrawnością, migreną czy tez innymi schorzeniami. Są to maski pod którymi kryje się depresja. niepokojące jest zwłaszcza gdy sam chory twierdzi, że ma tylko problemy "narządowe".
Każdy z nas może mieć chandrę - jest to krótkie obniżenie
Przeczytaj więcej
Depresja należy obok zespołów nerwicowych do najczęściej spotykanych zaburzeń psychiki. Jej główne objawy to pogorszenie nastroju, ogólne spowolnienie psychiczne i fizyczne, bezsenność w nocy i senność w ciągu dnia, wahania samopoczucia - rano gorzej, wieczorem lepiej - oraz lęki.
Depresja powszechnie wiązana jest z uczuciem smutkiem i w większości jest to prawda, choć czasami występuje ona pod
Przeczytaj więcej
Bezsenność to nie tylko problemy z zasypianiem to również zaburzenia związane z jakością snu. Człowiek po przespanej nocy powinien być wypoczęty. Sen powinien trwać nieustannie. Nie powinno dochodzić do wybudzania się. Jeżeli tego nie osiągamy poprzez sen to znaczy, że cierpimy na zaburzenia snu. Zaburzenia te dotyczą 30% ludzi- szczególnie dużo kobiet po 55 roku życia cierpi na ten problem.
Przyczyna
Przeczytaj więcej