Błędy w odchudzaniu

2016-08-12

Zbliża się lato, a zatem czas kiedy musimy czasami pokazać więcej niż byśmy chcieli. Ta sytuacja motywuje nas do odchudzania. Rozpoczynając ten proces popełniamy bardzo często kardynalne błędy, które kończą się tym, że przybywa nam tkanki tłuszczowej i w istocie przybieramy na wadze. Pierwszym podstawowym błędem jest przejście na dietę niskokaloryczną, czasami nawet wręcz głodową, która związana jest dodatkowo z ograniczeniem liczby posiłków. Dlaczego więc nie odnosimy sukcesu stosując restrykcyjną dietę? Dlatego, że organizm funkcjonuje na zasadach, które ukształtowały się w okresie, gdy na ziemi mieszkały jeszcze mamuty. Jeżeli przechodzimy na restrykcyjną dietę organizm odnosi wrażenie, że nadszedł okres głodu. To powoduje, że zwalnia metabolizm, a po zakończeniu diety nadrabia utraconą masę ciała o substancje zapasowe, jakimi jest tkanka tłuszczowa. I tak powstaje słynny efekt jojo.

Drugi sposób odchudzania preferowany przez osoby chcące zmniejszyć wagę to próba spalenia tkanki tłuszczowej poprzez duży wysiłek fizyczny. Osoby takie zaczynają uprawiać intensywnie sport. Są to najczęściej wyczerpujące biegi lub jazda na rowerze. Oczekują przy tym, że organizm spali nagromadzoną tkankę tłuszczową. Niestety nie znają się na fizjologii i to ich gubi. Do spalenia tkanki tłuszczowej jest potrzebny wysiłek tlenowy - inaczej zwany aerobowym. Natomiast ekstremalnie duży wysiłek jest wysiłkiem beztlenowym, w którym spala się glikogen z mięśni i wątroby, czyli nasz magazyn węglowodanów. Gdy go zużyjemy organizm chce go odbudować zmuszając nas do jedzenia cukrów, najlepiej prostych, obecnych w słodyczach. Jedząc je, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że część z wchłoniętych węglowodanów zużyta będzie do odbudowania zasobów glikogenu w mięśniach i w wątrobie, ale niestety część odłoży się pod postacią tkanki tłuszczowej w miejscach, gdzie tego nie chcemy. U mężczyzn jest to standardowo brzuch, a u kobiet brzuch oraz okolice bioder i pośladków.

Jak zatem należy się odchudzać aby było to skuteczne:

1. #Należy spożywać posiłki 5 razy dziennie, nieznacznie redukując ilość spożywanych kalorii.

2. #Należy unikać ekstremalnego wysiłku, zastąpić go wysiłkiem tlenowym, takim w czasie którego możemy swobodnie się wypowiadać.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
Polecane
pixel