Bóle kręgosłupa - rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki

2016-06-05

Z jakimi najczęściej problemami bólowymi zgłaszają się do Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza pacjenci?
W większości są to pacjenci z bólami kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ale przybywa także dużo pacjentów z problemami kręgosłupa szyjnego.

Czy ich leczenie nastręcza wam trudności?
Z tym bywa różnie, dlatego że często trafiają do nas chorzy w bardzo ciężkim stanie.

Dlaczego tak się dzieje?
Wynika to z tego, iż pacjent zazwyczaj wpierw udaje się z dolegliwościami bólowymi do lekarza rodzinnego, który aplikuje mu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, i dopiero kiedy chory nie odczuwa poprawy, szuka bardziej specjalistycznej pomocy. Wtedy to trafia do nas. Dużą grupę pacjentów stanowią chorzy, którzy zwracają się do nas, gdyż lekarze do tej pory ich leczący zalecili operacje kręgosłupa ? chodzi zazwyczaj o operacyjne leczenie przepukliny dysku międzykręgowego.

Czy udaje się wam pomóc tym skierowanym na operację chorym?
W zdecydowanej większości tak. Mamy swoją wypracowaną kilkanaście lat temu i stale udoskonalaną metodę terapeutyczną. Przeprowadziliśmy nawet badanie naukowo ? obserwacyjne trwające 10 lat u naszych pacjentów leczonych tą metodą. Z jego wynikami można się zapoznać na naszej stronie internetowej: www.bonimed.pl w artykule: Obserwacja chorych z przepukliną krążka międzykręgowego leczonych manualnie, lekami homeopatycznymi i organopreparatami.

Czy można zatem powiedzieć, że specjalizujecie się Państwo w leczeniu przypadków trudnych?
Myślę, że tak. Mamy duże doświadczenie w leczeniu chorób kręgosłupa. Ja osobiście robię to już 20 lat w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza.

Jakimi metodami posługujecie się Państwo w terapii?
W zespołach bólowych wynikających z zaburzeń funkcji stawów międzykręgowych, mięśni więzadeł czyli w ponad 90% przypadków stosujemy najczęściej metody terapii manualnej, czasami akupunkturę. Często zalecamy preparaty ziołowe, np. Balsam Kręgowy Ojca Grzegorza.

Czy chory musi pogodzić się z długą terapią ? jak to zazwyczaj bywa w normalnych przychodniach?
Nie, metody terapii manualnej dają bardzo szybki efekt. Czasami chory odczuwa natychmiastową poprawę. Poza tym sugerujemy chorym, aby w gabinecie pojawili się w towarzystwie osoby pomagającej ? żony, męża ? gdyż instruujemy te osoby jak mogą realizować terapię domową. Dzięki temu mogą utrwalić i zwiększyć efekt tego co zrobiliśmy w gabinecie.

Powiedział Pan, że stosujecie tę metodę u 90% przypadków, a co z pozostałymi 10%?
Te 10% stanowią przypadki najtrudniejsze, czyli chorzy z rzeczywistymi uciskami na korzenie nerwowe, skierowani na operację albo pacjenci po operacji, u których dolegliwości niestety trwają nadal. U takich chorych stosujemy obok terapii manualnej, akupunkturę, akupresurę, a także leczenie organopreparatami, lekami antyhomotoksycznymi i lekami homeopatycznymi.

Czy metody przez was stosowane nadają się także do leczenia innych dolegliwości?
Jak najbardziej. Leczymy zarówno choroby kręgosłupa jak też wynikające z nich dolegliwości innych części ciała, typu np. rwy kulszowej, bólów i drętwienia kończyn górnych i dolnych. Metody przez nas stosowane znakomicie nadają się do leczenia bólów i zawrotów głowy oraz towarzyszących im dolegliwości takich jak szumy uszne i zaburzenia widzenia. Leczą one z dużą skutecznością bóle mięśniowe, fibromyalgię. U części chorych po terapii obserwujemy nawet ustępowanie dolegliwości z pozoru nie mających swej przyczyny w kręgosłupie. Metody te są czasami pomocne w zaburzeniach rytmu pracy serca, normalizacji łagodnej postaci nadciśnienia tętniczego czy też duszności o tle astmatycznym. Ustępują u chorych nudności, wzdęcia. Leczą się choroby, które do tej pory były nieskutecznie leczone przez internistów, laryngologów, neurologów, okulistów. Z naszych długoletnich obserwacji wynika, iż narząd ruchu ma związek z bardzo dużą ilością chorób tzw. somatycznych.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel