Cellulit i nadwaga - jak stracić zbędne kilogramy i poczuć się pięknie?

2016-06-04

Utrata kilku, a czasem kilkunastu kilogramów to cel wielu pań, zwłaszcza na wiosnę.

Jak utracić kilogramy i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Najlepszy jest oczywiście wysiłek fizyczny, czyli więcej energii zużywać mniej dostarczać. Jest to sposób niezawodny ale najmniej popularny, a 90% pragnących się odchudzić szuka forteli takich jak:
1. Głodówki
2. Leki
3. Suplementy diety
4. Dieta

Poniżej przedstawiamy krótkie omówienie metod od najgorszych do najlepszych.
Najgorsze naszym zdaniem są głodówki. Nie mamy na myśli 1 - dniowych postów w czasie których przyjmowane są jedynie soki owocowo-warzywne. Głodzenie ma swoje miejsce w terapii ale nie jest to metoda odchudzania. Dlaczego? Otóż w czasie głodówki organizm przestawia swój metabolizm na tryb oszczędny i po zakończeniu głodówki, kiedy człowiek wraca do swych dotychczasowych nawyków żywieniowych zaczyna gwałtownie tyć, gdyż zanim organizm zorientuje się, że nie trzeba już funkcjonować w trybie oszczędnym mija trochę czasu a co za tym idzie nadmiar dostarczanego pokarmu odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto w czasie głodówki może dojść do częściowego strawienia mięśni osoby, która ją stosuje. Gdy po głodówce człowiek przytyje da to tzw. efekt jojo. Tak gwałtowne zwiększanie masy ciała i efekt jojo może wpędzić osobę głodującą w ciężką depresję. 

Dlatego głodówkom mówimy - stanowcze NIE.

Co mogą farmaceutyki? Najczęściej są to bliższe lub dalsze pochodne amfetaminy - NIE radzimy ich stosować. Suplementy diety? - Z nimi jest różnie. Są suplementy o dobrze lub źle udokumentowanej skuteczności. Dość dobrze udokumentowana jest skuteczność Chitosanu - jest to naturalna substancja, która zmniejsza wchłanianie tłuszczy z przewodu pokarmowego, przez co obniża ich poziom we krwi. Ponadto dzięki właściwościom pęczniejącym wypełnia żołądek, hamując apetyt i ograniczając tym samym ilość przyjętego pokarmu. Osobiście w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zalecamy go wraz z chromem organicznym w preparacie Chitobon 2-4 kapsułek przed jedzeniem.

Innym dobrym, udokumentowanym surowcem jest kwas linolowy (CLA)- przyspiesza on metabolizm, redukuje tkankę tłuszczową zwiększając przy tym masę mięśniową, zapobiega ponownemu przybieraniu na wadze po zaprzestaniu kuracji odchudzającej tzw. efektowi jojo. Wspomaga ponadto walkę z celulitem.. Działa on szczególnie dobrze zwłaszcza wtedy, gdy stosujący go jest aktywny fizycznie. Preparatem, który zawiera CLA jest Adipobon mono - zalecamy go 2 x dziennie po 2 kapsułki. Suplementy diety, zwłaszcza te redukujące dostarczanie do organizmu tłuszczów i węglowodanów obniżają wagę powoli czyli fizjologicznie. Powoduje to, że organizm nie przestawia się na tryb pracy "oszczędnej". Suplementy są naszym zdaniem godne polecenia.

Pozytywne zdanie mamy o diecie, ale nie wierzymy w dietę cud. Są natomiast różne fortele, które można wykorzystać aby schudnąć:
1. Zredukować ilość zjadanego pokarmu, zwłaszcza mięs a szczególnie wieprzowiny.
2. Wyłączyć całkowicie słodycze - przy spożywaniu węglowodanów kierowanie się indeksem glikemicznym. 

Indeks glikemiczny klasyfikuje produkty żywnościowe zawierające węglowodany w zależności od szybkości ich wpływu na wzrost poziomu glukozy we krwi po posiłku. Im niższy indeks glikemiczny tym produkty są bardziej wskazane w odchudzaniu, cukrzycy czy chorobach układu sercowo - naczyniowego. Niskie wartości indeksu glikemicznego mają: pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa, płatki, kasze. Wysoki mają: słodycze, białe pieczywo, ziemniaki.
3. Spożywać na śniadanie owoce, warzywa (bardzo dobre są jabłka) powoduje to przyspieszenie przemiany materii. Polecamy 1-2 jabłka bezpośrednio przed posiłkami.
4. Sugerujemy liczenie kalorii i przeliczanie ile trzeba przebiec, przejechać, przejść aby spalić zjedzony pokarm np. 1 łyżeczka cukru zawiera ok. 115 kcal i aby to spalić trzeba biec ok. 8 min lub jechać na rowerze ok. 15 min.

Takie zestawienie jest bardzo obrazowe i zazwyczaj przekonuje do tego by nie słodzić np. herbaty czy kawy. W dużym przybliżeniu redukcja wagi o ok. 1 kg - to wysiłek energetyczny ok. 7000 kcal. - 10 min. biegu to spalenie ok. 200 kcal (przy założeniu, że ważymy ok. 70 kg ), zwiększenie lub zmniejszenie wagi o 10 kg powoduje odpowiednio wzrost lub spadek szybkości utraty energii o ok. 10%. Czyli utrata 7000 kcal nastąpi w przybliżeniu po 6 godzinach biegania.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
pixel