Choroby nerek - rozmowa z O. Grzegorzem Sroką

2016-06-04

Choroby nerek i dróg moczowych to temat rzeka. Co chory powinien o nich wiedzieć?
Układ moczowy, ze względu na swoją funkcję i umiejscowienie, narażony jest na wiele schorzeń. Do niedawna sądzono , iż nerki mają tylko jedno zadanie - usuwanie różnych zbędnych i szkodliwych związków z przepływającej przez kłębuszki nerkowe krwi. Wydzielniczą czynność nerek odkryto stosunkowo niedawno. Wykazano, że nerki wytwarzają substancje mające ważne znaczenie w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz w powstawaniu krwinek czerwonych, biorą ponadto udział w wytwarzaniu witaminy D3, dlatego przy uszkodzeniu nerek może wystąpić anemia i osteoporoza.

Dlaczego choroby nerek są tak niebezpieczne dla organizmu?
Niebezpieczny przede wszystkim jest fakt, iż choroby nerek przez długi okres mogą przebiegać bezobjawowo. Nie leczone przechodzą w stan przewlekły, mogąc tym powodować zmiany w innych narządach, niekiedy groźne dla życia.

Proszę powiedzieć jak sami możemy zapobiegać chorobom nerek, czy są sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem?
Zakażenia dróg moczowych są najczęściej wywołane bakteriami Escherichia Coli. Ich rozwojowi sprzyjają wszystkie stany utrudniające opróżnianie pęcherza moczowego, np. przerost prostaty.

Jeżeli chodzi o zapobieganie zakażeniom dróg moczowych, to wymaga to : po pierwsze - zachowanie higieny osobistej, po drugie - spożywanie odpowiedniej ilości płynów (ludzie piją za mało, zwłaszcza starsi), o ile nie ma żadnych przeciwwskazań i po trzecie - częstego oddawania moczu (nie należy przetrzymywać moczu).

Co jeżeli chory ma nawracające infekcje dróg moczowych?
Wtedy należy przestrzegać kilku prostych zasad, m.in.:

  Spożywać tylko ciepłe pokarmy i płyny.
  Często jeść kalafior posypany natką pietruszki.
  Unikać zimnych kąpieli oraz przeziębień, szczególnie dbać o ciepło nóg.
  Uprawiać gimnastykę, a wieczorem chodzić na przechadzki.
  Jeść często kukurydziankę, kaszę gryczaną i owsiankę.
  Starać się często oddawać mocz, nie przetrzymywać go zbyt długo.


Jak się ma farmakoterapia nerek do stosowania ziół?
Choroby nerek to najczęstsza przyczyna skłaniająca lekarzy do stosowania ziół u swoich pacjentów. Stosowane są one z dużym powodzeniem, ponieważ zioła działają wielokierunkowo, m.in. moczopędnie, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, rozkurczowo, regenerująco na nabłonek i naczynia włosowate w obrębię układu moczowego oraz regulująco na prawidłowy skład wydalanego moczu.

Czy Ojciec ma w swojej "apteczce" jakiś preparat pomocny w omawianych schorzeniach?
Od kilkudziesięciu lat stosuję tzw. zioła nerkowe Nefrobonisan oraz Nefrobonisol - krople odtruwające. Preparaty te pomocne są zarówno w ostrych jak i przewlekłych zapaleniach dróg moczowych. Polecane są także jako profilaktyka infekcji dróg moczowych, dny moczanowej, w przeroście prostaty i u osób obłożnie chorych lub po uszkodzeniach rdzenia kręgowego, u których infekcje dróg moczowych są rzeczą codzienną. Oba preparaty "nerkowe" mają własności odtruwające. Są one bardzo ważne przede wszystkim w chorobach skóry oraz u osób narażonych na szkodliwe oddziaływania w pracy oraz palących papierosy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel