Depresja - nie jedno ma imię

2016-06-03

depresja należy obok zespołów nerwicowych do najczęściej spotykanych zaburzeń psychiki. Jej główne objawy to pogorszenie nastroju, ogólne spowolnienie psychiczne i fizyczne, bezsenność w nocy i senność w ciągu dnia, wahania samopoczucia - rano gorzej, wieczorem lepiej - oraz lęki.
depresja powszechnie wiązana jest z uczuciem smutkiem i w większości jest to prawda, choć czasami występuje ona pod postacią zamaskowaną innymi dolegliwościami.

depresja maskowana jest trudną do rozpoznania nawet dla lekarzy, gdyż może ona występować pod postacią bezsenności, lęków, bólów głowy lub innych dolegliwości bólowych, które mogą być zlokalizowane dosłownie wszędzie.
Czasami przybierają one postać bólów brzucha lub okolicy przedsercowej, kołatania serca a nawet świądu skóry. Zaburzenia nastroju często towarzyszą chorobom somatycznym.
Szacuje się, że 50-80% chorych przebywających w szpitalach na choroby somatyczne ma różnego rodzaju objawy psychopatologiczne.
Różnego rodzaju szacunki podają, że 17% całej ludzkości w ciągu życia przynajmniej jeden raz przechodziło depresję.

Tak więc problem jest poważny.
Jak sobie z nim radzić:

Farmakoterapia:
Jest liczna grupa leków przeciwdepresyjnych, o których zastosowaniu decyduje lekarz. Trzeba jednak wiedzieć, że jak wynika z badań 1/4 chorych na depresję przerywa leczenie na skutek rozlicznych działań ubocznych tych leków.

Ziołolecznictwo:
Ma ono zastosowanie w leczeniu zaburzeń depresyjnych ze względu na duże bezpieczeństwo i niewiele działań ubocznych.
Podstawowym ziołem w leczeniu depresji jest ziele dziurawca, które poza poprawą nastroju łagodzi dolegliwości bólowe i skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego.
Dziurawiec bardzo dobrze sprawdza się w okresie jeszcze zimowym, kiedy nasłonecznienie jest niewielkie.
Drugą stosowaną często w depresji rośliną jest korzeń żeń - szenia, który działa psychoaktywizujaco i przeciwzmęczeniowo oraz zwiększa odporność na stres.

Obie te rośliny znajdują się w preparacie ziołowym Depribon. Jeżeli w depresji dominują objawy lękowe korzystne będzie dołączyć do Depribonu Nerwobon, który zawiera trzy kardynalne zioła uspokajające - korzeń kozłka, ziele męczennicy oraz szyszki chmielu.
depresja nie ustępuje szybko, czasem leczenie trwa długie miesiące.

Psychoterapia:
Może być bardzo przydatna, ale proszę pamiętać aby wykonywał ją fachowiec - psycholog lub lekarz.


Niewielkie zaburzenia nastroju można leczyć na własną rękę
lecz poważną depresja musi zająć się lekarz.


Pamiętaj - z depresją nie ma żartów.
Zdarzają się przypadki samobójstw.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
DepribonDepribon
46,00 zł
NerwobonNerwobon
37,00 zł
pixel