Dieta na oczy
Zwyrodnienie plamki żółtej, często opisywane skrótem AMD, polega na uszkodzeniu tego newralgicznego miejsca siatkówki oka. Przypomnijmy, że plamka żółta odpowiada za widzenie centralne, gdyż umiejscowiona jest za środkiem soczewki oka. W niej znajdują się czopki, dzięki którym widzimy kolory.
Pierwsze objawy uszkodzenia plamki żółtej może zilustrować tablica Amslera.
Zachęcamy do wykonywania testu Amslera, zwłaszcza osoby starsze po 65 r.ż., gdyż to one właśnie są najbardziej narażone na tę chorobę. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko może dojść do sytuacji, że w środku pola widzenia zobaczymy szary punkt, zamiast obrazu.
Jak zabezpieczać się przed tą chorobą?
Profilaktyką jest odpowiednia dieta bogata w substancje ochraniające plamkę żółtą.
1. Luteina - jej najbogatszym źródłem jest szpinak. W 100g tego warzywa znajduje się 9,5mg luteiny - to bardzo dużo, bo kolejne warzywo takie jak kukurydza ma tylko 0,7mg/100g, a marchewka 0,3mg/100g.
2. Zeaksantyna - kukurydza ma jej 0,53mg/100g, szpinak 0,4, ale czerwona papryka 2,2mg.
Ważne dla plamki żółtej są też ß-karoten - 100g marchewki ma go 9,9mg oraz likopen - najwięcej jest go w pomidorach 1,6-5,6mg/100g.
Korzystne działanie na plamkę żółtą ma też witamina C, E i cynk. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w zagrożeniu AMD stosuje się Oculobon 1 lub 2 kapsułki dziennie. Zawiera on dużą dawkę luteiny, witaminy C i E, ß-karoten oraz ekstrakt z borówki czarnej. Poza ochronnym działaniem na plamkę żółtą składniki te poprawiają wzrok, zwłaszcza u osób pracujących przy komputerze i w nocy oraz przeciwdziałają uszkodzeniu naczyń siatkówki przez cukrzycę i nadciśnienie.