Dlaczego te plecy tak bolą? - może to fibriomyalgia
Rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą.
Bóle pleców i krzyża to oprócz bólów głowy najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza. Jak radzić sobie z tym problemem?
Podstawowy sposób leczenia zespołów bólowych to terapia manualna. Jeżeli są to problemy stawów kręgosłupa lub stawów obwodowych stosujemy zabiegi mobilizacyjne lub manipulacyjne. Jeżeli dolegliwości wywodzą się z układu mięśniowego stosujemy wówczas tzw. techniki miękkie. Najczęściej poizometryczną relaksację mięśni oraz mobilizację stref komórkowo - bólowych.
Co jest najczęstszą przyczyną bólów mięśnie czy stawy?
Najczęściej problem jest złożony. W ślad za bólem mięśni pojawia się ból w stawach. Łączymy wtedy kilka metod terapeutycznych i daje to zazwyczaj dobry efekt.
Które przypadki sprawiają najwięcej trudności w leczeniu?
Trudności sprawiają zespoły bólowe, które mają swoje przyczyny w psychice chorego tzw. dolegliwości psychogenne. Dolegliwości psychogenne wymagają leczenia przyczynowego czyli leczenia zaburzeń emocjonalnych. Najczęściej rozpoznajemy u chorego zespoły lękowe (nerwice) lub zaburzenia depresyjne. Oba te schorzenia mogą u chorego wywoływać objawy fibriomyalgii.
Fibriomyalgia to ostatnio częsty temat w mediach. Czym właściwie jest fibriomyalgia?
Jest to uogólniony długotrwały ból z towarzyszącą mu bolesnością uciskową w typowych bolesnych punktach. Często występuje on wraz z depresją, nerwicą lub zespołem przewlekłego zmęczenia. Nie ma jednak zgody wśród naukowców co było najpierw: ból czy nerwica, ból czy depresja.
Jakie jest stanowisko Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w sprawie fibriomyalgii?
Uważamy, że człowiek jest jednością psycho-fizyczno-duchową. Z tego założenia wynika, że wszystko dzieje się równocześnie.
Jest to pogląd coraz częściej prezentowany przez współczesną medycynę?
Na szczęście tak. Ale u części środowiska medycznego dominuje paradygmat kartezjański, iż człowiek jest maszyną, której funkcjonowanie może w całości wyjaśnić chemia i fizyka oraz, że umysł (dusza) funkcjonuje niezależnie od ciała. Taki pogląd nie zawsze daje się zastosować do niektórych chorób. Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza poglądy na temat zdrowia człowieka w ujęciu filozoficznym czerpie ze źródła filozofii św. Tomasza, który widział człowieka jako byt duchowo - materialny. Z tych poglądów wynika, iż człowieka należy leczyć całościowo czyli jednocześnie umysł i ciało ponieważ choruje cały człowiek, a nie tylko jego bark czy szyja.
Wydaje się, że odeszliśmy daleko od bólu pleców zahaczając nawet o tematy filozoficzne. Jeżeli chory ma dolegliwości bólowe z powodu urazu, czy wysiłku to problem jest dość prosty, ale jeżeli bóle są skutkiem problemów emocjonalnych to sprawa znacznie się komplikuje. Stąd też odniesienie do filozofii.
Dziękuję za rozmowę.