Gdy łamie w kościach

2016-06-02

"Mam reumatyzm" - jakże często słyszymy to sformułowanie. Zwłaszcza w ustach ludzi starszych - choć nie tylko.
Słowo "reumatyzm" jest rozumiany jako objawy bólu stawów, mięśni, sztywność, nadwrażliwość na zmiany pogody, zimno, wilgoć itp.
reumatyzm w powszechnym rozumieniu jest bardzo szerokim pojęciem i znaczyć może, że chory ma: reumatoidalne zapalenie stawów, zespół przeciążeniowy stawów, kręgosłupa, chorobę zmechanizowania stawów, osteoporozę. Każda z tych wymienionych chorób ma zupełnie inną przyczynę czyli etiologię i zupełnie inny mechanizm powstawania czyli patogenezę.
W zasadzie za reumatyzm można by uznać tu jedynie reumatoidalne zapalenie stawów RZS, reszta to choroby bardziej ortopedyczne niż reumatyczne.

Jak leczymy reumatyzm?
1. Reumatoidalne Zapalenie Stawów jest chorobą całego organizmu a konkretnie tkanki łącznej, w której pierwsze zmiany chorobowe umiejscawiają się w stawach powodując ból obustronny i sztywność. Najczęściej są to stawy dłoni i/lub stóp - i jest to symetryczne na obu dłoniach czy stopach.
Leczenie farmakologiczne zostawmy lekarzowi - co można zastosować z ziół?
Korzystnie działała kora wierzby a konkretnie związki salicylowe w niej zawarte (taka ziołowa aspiryna). Dobrze jest łączyć ją z ekstraktem z kwiatu lipy. Oba te zioła mają działanie przeciwzapalne i łagodzą objawy w RZS. Zawiera je w swym składzie Grypobon. Zewnętrznie korzystnie jest wcierać Reumobonisol, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
W przebiegu RZS dochodzi do uszkodzenia chrząstek wewnętrznych stawów. Korzystnie będzie zastosować regenerujący te chrząstki Artrobon, który zawiera glukozaminę i korzeń hakorośli - zwany też czarcim pazurem - bardzo dobry środek przeciwzapalny.

W chorobach reumatoidalnych dobre efekty odnosi się stosując mleczko pszczele więc polecić można Bonimel z mleczkiem pszczelim.
Zwyrodnienia stawów korzystnie jest leczyć wspomnianym już powyżej Reumobonisolem i Artrobonem. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi rehabilitacji.
Zespoły bólowe kręgosłupa najkorzystniej leczy terapia manualna - w Centrum Fitoterapii w Żywcu, Bielsku Białej i Rychwałdzie wykonujemy tą terapię - pomocniczo stosuje się Reumobonisol do nacierania.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
GrypobonGrypobon
23,00 zł
ArtrobonArtrobon
46,00 zł
Reumobonisol Reumobonisol
26,00 zł
pixel