Grypa - szczepić się czy nie szczepić?

2016-06-02

Grypa jest ostrą chorobą wirusową szerzącą się drogą kropelkową.
Objawy grypy są powszechnie znane. Rozpoznanie "grypy" jest często niesłuszne. Częściej niż na grypę chorzy zapadają na infekcje grypopodobne - również o etologii wirusowej.
Prostym rozwiązaniem wydaje się być zaszczepienie na to schorzenie i zrzucenie sobie kłopotu z głowy. Szczepionki przeciw grypie powszechnie dostępne i powszechnie stosowane budzą jednak kontrowersje. Szczepionka jest lekiem i jej oddziaływanie na organizm ludzki nie jest do końca przewidywalne. Może dojść m.in. do nietypowego przebiegu infekcji grypowej oraz różnych powikłań. Szczepionka ma oczywiście miejsce w terapii: szczególnie u ludzi, którzy ze względu na ogólny zły stan zdrowia, wiek lub zażywane leki mogą zachorować na powikłania grypy. Szczepienia nie mogą jednak mieć charakteru powszechnego jak to czasami ma miejsce, kiedy to właściciel firmy zakupuje szczepionki dla całego zakładu pracy i wszystkich obligatoryjnie szczepi. Szczepionka przeciwko grypie zalecana jest wyselekcjonowanej grupie ludzi.

Czy szczepionka zabezpiecza przed zachorowaniem? Nie zawsze. Pamiętajmy, że duża część infekcji górnych dróg oddechowych to infekcje inne niż wirusem grypy.

Co zatem należy robić?
Zwiększać odporność organizmu poprzez zwiększanie spożywania takich produktów żywieniowych, jak: cebula, czosnek, miód, Vit. C. Profilaktyczne używanie herbat ziołowych np.: Pulmobonisan lub olejków eterycznych. Ważne jest również wysypianie się i unikanie stresów.
W momencie pierwszych zwiastunów infekcje powinno się zwiększyć dawki ziół z profilaktycznej na leczniczą, np.: stosowanie Pulmobonisanu 3 x dziennie po 2 saszetki.
U osób często zapadających na infekcje zaleca sie profilaktycznie: Apibon 3 x dziennie przez 3 tygodnie, sugeruje się przeprowadzenie takiej profilaktycznej terapii 2-3 w ciągu okresu od jesieni do wiosny. Korzystny jest też syrop Immunobon (7 dni terapii, potem przerwa 3 tygodnie i ponownie 7 dni terapii).

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
pixel