Jelito drażliwe - choroba znana od wieków

2016-05-29

jelito drażliwe to stosunkowo nowa nazwa czegoś, co dotyka nasze społeczeństwo od lat. W wieku XIX objawy, które znamy teraz pod nazwą jelita drażliwego zwano katarem kiszek. W latach 40 i 50 XX wieku przemianowano go na nerwice jelit. Natomiast od przełomu lat 80 i 90 funkcjonuje obecna nazwa.
Trudno jest opisać typowe objawy tego schorzenia dlatego, że występuje pod kilkoma postaciami. Co więcej postacie te najczęściej są naprzemienne. Raz są to biegunki, raz zaparcia, a raz to i to. Zawsze towarzyszy chorobie dyskomfort, uczucie ściskania i czasami pobolewania brzucha.
Uważa się, że jest to choroba, która często jest prowokowana złym stanem emocjonalnym pacjenta. 50% wśród chorych stanowią osoby z takimi problemami. Czasami objawiają się one przy kryzysach psychicznych, w zespołach lękowych w okresie wzmożonej nerwowości. Należy pamiętać również o tym, że czynnikiem sprzyjającym w powstawaniu tego schorzenia jest zapalenie bakteryjne jelit - czyli jest to schorzenie nie tylko o podłożu psychicznym. Dwu - trzy krotnie częściej chorują na nie kobiety zwłaszcza miedzy 30-40 r.ż. Objawy bólowe nie są zlokalizowane tylko w obrębie jelit. Dolegliwościom jelitowym towarzyszą także objawy refluksu żołądkowo - przełykowego (zgaga), nudności, bóle w klatce piersiowej. Czasami są to objawy spoza układu pokarmowego tak jak np. bolesne miesiączkowanie, częstomocz, zaburzenia seksualne, a nawet nadciśnienie tętnicze. Chorzy podejrzewający u siebie to schorzenie, którym nie postawiono jeszcze rozpoznania powinni skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy pojawią się u nich nocne bóle brzucha, bardzo nasilone parcie jelitowe, nocne biegunki, gorączka, gdy zauważy u siebie w stolcu krew lub gdy zaczną tracić na wadze. Jest to istotne, aby nie przegapić jakiegoś ciężkiego schorzenia.
Leczenie jelita drażliwego jest dwutorowe: po pierwsze jeżeli u chorego dominują zaparcia należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika nawet do 30g na dzień. Najlepiej dodawać błonnik do każdego posiłku. Można tu wykorzystać Regulobon Ojca Grzegorza 1-2 łyżeczek rozpuszczonych w wodzie 2-3 razy dziennie. W przypadku biegunki pomocne może okazać się spożywanie owoców borówki czarnej, które działają zapierająco.
Pacjenci z biegunką powinni pamiętać, że 17% z nich ma prawdopodobnie nietolerancje laktozy, dlatego należy odstawić słodkie mleko z pożywienia. Większość chorych wie, które pokarmy nasilają u nich objawy jelita drażliwego, dlatego należy ich unikać w diecie.
Innym aspektem leczenia jest aspekt psychiczny. Bardzo dobre efekty w leczeniu zaburzeń tego typu obserwuje się przy stosowaniu ekstraktów z dziurawca, zwłaszcza u osób, u których objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Z naszych obserwacji wynika, że korzystne jest łączenie go z korzeniem żeń-szenia. Takie połączenie występuje w preparacie Depribon - zalecamy stosować go do 1-2 x dziennie.
Jeżeli u chorego dominują silne objawy lękowe dobrym rozwiązaniem byłoby stosowanie kapsułek Nerwobon. W tej chorobie pamiętać należy o tym aby utrzymać prawidłowe trawienie, które ona zaburza. Dlatego pomocne będzie stosowanie  kapsułek Gastrobon.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
DepribonDepribon
46,00 zł
NerwobonNerwobon
37,00 zł
GastrobonGastrobon
42,00 zł
RegulobonRegulobon
34,00 zł
pixel