Kamica nerkowa - wywiad z Ojcem Grzegorzem
Ojcze wiem, ze Ojciec cierpiał na kamicę nerkową.
Cierpiałem i dalej cierpię, gdyż zdarza mi się jeszcze wydalać z moczem piasek.
Jak to możliwe, ze taki znawca ziół jak Ojciec cierpi na kamicę. Czy nie ma na to sposobu?
Niestety, jeżeli ktoś ma skłonność do kamicy nerkowej to mimo leczenia będzie się ona pojawiała w jego życiu.
Myślę, że gdyby nie zioła to by mnie ta kamica wpędziła do grobu. A ja "sikam piaskiem, prawie co noc zlewa mnie pot, ale żyje i pracuje".
Ojcze - istnieje obiegowa opinia, że zioła mogą rozpuścić kamienie nerkowe. Czy to prawda?
Niestety nie ma ziół, które miałby takie cudowne właściwości.
Co zatem mogą zioła w kamicy nerkowej?
Mogą wiele. W kamicy ważne jest aby w drogach moczowych nie było infekcji. Bakterie a zwłaszcza taka paskudna bakteria Protecus stanowią znakomite źródło krystalizacji dla kamieni.
Dlatego po pierwsze zioła działają przeciwbakteryjnie. Po drugie są one moczopędne, a w kamicy należy dużo pić aby drogi moczowe były dobrze przepłukane. Po trzecie zioła działają rozkurczająco na mięśniówkę moczowodów przez co dochodzi do ich rozszerzenia i piasek łatwiej "schodzi" z nerek.
Po czwarte zioła zwiększają wydalanie szczawianów, które często są składnikami kamieni. Po piąte zioła działają przeciwzapalnie na drogi moczowe.
Rola ziół w kamicy i profilaktyce kamicy nerkowej jest nie do przecenienia.
Co oprócz ziół zaleciłby Ojciec chorym na kamienie?
Przede wszystkim unikanie zimna - nerki bardzo nie lubią zimna. Ja czasami mam wełniany pas na okolicy lędźwiowej, zwłaszcza w zimie. Ważne jest także aby chorzy pili dużo płynów. Dobrze jest co jakiś czas badać sobie w laboratorium mocz, by sprawdzić czy nie ma infekcji. Zalecam również stosowanie w ramach profilaktyki naparów z ziół nerkowych, np. Nefrobonisanu (1 szklanka 1 x dziennie rano) lub kropli odtruwających Nefrobonisol.
A co z dietą?
Aby dobrać prawidłowo dietę najlepiej zbadać jaki rodzaj kamieni "produkuje" nasz organizm.
W kamicy moczanowej należy wykluczyć takie produkty jak: tłuste gatunki mięs i ryb, podroby i tłuste gatunki serów oraz takie warzywa jak szpinak, szczaw, szparagi, rabarbar, groch, fasola i soja. Z mięs spożywać zalecam jedynie drób, cielęcinę, króliki, chude ryby. Nie spożywać wywarów sosów. Ograniczyć picie alkoholi, kawy i herbaty. Zrezygnować z czekolady.
W kamicy fosforanowej trzeba ograniczyć spożywanie produktów bogatych w fosfor, takich jak: mleko, jaja, sery, mięso, podroby, śledzie, białe pieczywo, kapusta, pieczarki, suszone morele i daktyle, orzechy, makarony i ryż.
Jeżeli chory cierpi na kamicę szczawianową musi wykluczyć z diety produkty takie jak: kakao, herbata, szczaw, rabarbar, marchew, kapusta, suszone śliwki, fasola, a także ograniczyć spożywanie słodyczy i cukru.
Natomiast w kamicy wapniowej mniej spożywać produktów bogatych w wapń np. mleka, żółtych serów, jaj, kakao, sardynek, śledzi, brokułów, selera, szpinaku, kapusty czerwonej, suszonych śliwek i rodzynków, a także ograniczyć spożywanie soli kuchennej.