Kamica pęcherzyka żółciowego - operować czy nie?

2016-05-29

Rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą, internistą i specjalistą rehabilitacji medycznej z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza.

R: Czy kamica żółciowa to choroba pojawiająca się często w społeczeństwie?
L: Tak, stosunkowo często mamy z nią do czynienia. Cierpi na nią około 15% kobiet i o połowę mniej mężczyzn. kamica towarzyszy też innym chorobom, np. występuje ona u 25-30% chorych na marskość wątroby.

R: Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu kamicy żółciowej?
L: Jest kilka czynników, które usposabiają do kamicy:
1. Czynniki genetyczne - kamica jest częstsza u osób, których rodzice mieli tą chorobę.
2. kamica 2-3 x częściej występuje u kobiet zwłaszcza otyłych. Uważa się, że 20% nadwagi powoduje 2 x większe ryzyko kamicy.
3. Kamicy sprzyja tłuste jedzenie, a zwłaszcza gdy towarzyszy temu spożywanie małej ilości produktów zawierających błonnik.

R: Nie są to informacje optymistyczne dla kobiet.
L: Istotnie kamica wyraźnie lubi słabą płeć. W medycynie spotyka się tzw. regułę 5 x F, która opisuje kto jest najbardziej narażony na kamicę. 5 x F to: female (kobieta), fair (o jasnej skórze), fat (otyła), forty (40-letnia), fecund (płodna).

R: kamica wydaje się według tego co Pan mówił, częstą przyczyną dolegliwości.
L: Nie do końca, gdyż często mimo, że w pęcherzyku żółciowym znajdują się kamienie, nie daje ona żadnych dolegliwości. A jeżeli nawet pojawiają się one u chorych to są stosunkowo łagodne i ograniczają się do uczucia dyskomfortu i ucisku w brzuchu. Dolegliwości te prowokowane są najczęściej przez potrawy wzdymające i tłuste, a także zimne napoje i kawę.

R: Czy zioła mogą złagodzić dolegliwości związane z kamicą?
L: Tak, zioła są najlepszym lekarstwem w tych problemach, gdyż po pierwsze skutecznie likwidują dolegliwości, a jednocześnie są bezpieczne w stosowaniu. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania ziół jest ostry atak kolki żółciowej, który mogło spowodować "zatkanie" przewodu żółciowego.

R: Nie rozumiem dlaczego nie można w takiej sytuacji stosować ziół. Czy może Pan to nieco przybliżyć czytelnikom?
L: Zioła zwiększają wydzielanie żółci, co jest bardzo korzystne dla leczenia i profilaktyki kamicy żółciowej, gdyż z żółcią wydalane są drobne złogi z dróg żółciowych, Jednak gdy dojdzie do zatkania odpływu żółci w czasie ataku kolki, to własności żółciopędne mogą nasilać dolegliwości. Na szczęście ataki kolki żółciowej są stosunkowo rzadkie w przebiegu kamicy .

R: kamica żółciowa dość jednoznacznie kojarzy się chorym, u których w USG wykazano obecność złogów. Większość chorych myśli, że to tylko kwestia czasu jak trafi na stół chirurgiczny.
L: Są to obawy w dużej mierze nieuzasadnione. Po pierwsze należy pamiętać, że 3 chorych w ogóle nie doświadczy obecności tych kamieni. Po drugie, chorzy u których pojawiają się objawy nie trafiają automatycznie na stół chirurgiczny, gdyż nie spełniają wskazań do tego typu leczenia. Wskazania do leczenia operacyjnego mają tylko ci chorzy, którzy miewają częste ataki kolki, u których pojawiły się cechy stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wskazaniem do operacji jest także stan, w którym kamień utkwił w drogach żółciowych. Zastrzegam jednak, że o ewentualnym postępowaniu terapeutycznym powinien decydować lekarz, gdyż każdy przypadek jest nieco inny, a lekarz badający chorego ma wystarczająco dużą wiedzę na jego temat, aby sugerować choremu postępowanie terapeutyczne.

R: Jakie zioła stosuje się w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w kamicy żółciowej?
L: Podstawowym i stosowanym od dziesięcioleci preparatem skutecznym w kamicy żółciowej jest Gastrobonisol, czyli krople klasztorne Ojca Grzegorza. Najczęściej stosujemy je 1-3 x dziennie przed jedzeniem. Krople można zastąpić preparatem w kapsułkach Gastrobon. Czasami stosujemy również Hepatobon, gdy kamicy towarzyszy uszkodzenie wątroby.

R: Czasami po usunięciu pęcherzyka żółciowego chorzy nadal cierpią, co prawda już nie na kolki, ale na zaparcia, wzdęcia i odczuwają dyskomfort w jamie brzusznej.
L: Tak, jest to spowodowane tym, że żółć odpływa w sposób "niekontrolowany" do dwunastnicy, co zaburza trawienie i jest głównym powodem tych dolegliwości. W takich przypadkach dobrze sprawdza się stosowanie przed jedzeniem ziół np. wspomnianych poprzednio preparatów. Z naszych obserwacji wynika, że łagodzi to dolegliwości i dyskomfort chorego.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
pixel