Lato sprzyja zakrzepom

2016-05-29

Wysoka temperatura występująca w lecie, a zwłaszcza słonce sprzyja pogorszeniu się stanu żylaków. Diagnostyka zakrzepicy jest trudna i skomplikowana i musi być prowadzona przez lekarza. Jednak są pewne objawy alarmowe, które powinny dać osobom z żylakami i tendencją do zakrzepicy informacje, że należy się udać do lekarza i poddać badaniu. Do objawów tych należą: zwiększenie się obrzęku nogi albo pojawienie się obrzęku gdy go nie było pierwotnie. Niebezpieczne jest gdy obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie się chorej kończyny, bolesność samoistna lub bolesność przy ucisku chorego miejsca.
Osoby, które mają tego typu objawy, a chorują na żylaki powinny zwrócić się do lekarza z prośbą o poradę. Zwłaszcza gdy towarzyszą tym objawom czynniki ryzyka choroby zakrzepowej. Czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy podzielono na 3 grupy:

- czynniki silnie zwiększające prawdopodobieństwo zakrzepicy - złamanie szyjki kości udowej lub inne złamanie kości kończyny dolnej, endoproteza stawu biodrowego lub kolanowego, zabieg chirurgiczny lub poważny uraz zwłaszcza uraz rdzenia kręgowego.

- czynniki umiarkowanie silnie zwiększające ryzyko wystąpienia zakrzepicy - artroskopia stawu kolanowego, stosowanie środków antykoncepcyjnych hormonalnych, hormonalna terapia zastępcza, ciąża, połóg, udar mózgu, przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

- czynniki słabo nasilające ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej - unieruchomienie np. pozostawanie w łóżku dłużej niż 3 dni, ciąża i okres przedporodowy, otyłość i zaawansowany wiek.

Szczególną uwagę na profilaktykę zakrzepicy żylnej powinny zwrócić osoby, u których występuje naraz kilka czynników. Standardowo w profilaktyce zakrzepicy żylnej stosuje się leki zmniejszające krzepliwość krwi np. kwas acetylosalicylowy lub preparaty zawierające heparynę. U osób, u których ryzyko zakrzepicy występuje, ale nie jest szczególnie duże pomocne mogą okazać się zioła. Należy o nich pamiętać zwłaszcza w lecie kiedy to objawy żylaków się nasilają. Ziołem które szczególnie nadaje się do profilaktyki i leczenia problemów żylnych jest nasienie kasztanowca zwłaszcza w połączeniu z liściem miłorzębu japońskiego. Takie połączenie występuje m.in. w preparacie Venobon.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
VenobonVenobon
47,00 zł
Venobon kremVenobon krem
30,00 zł
pixel