Leczenie kręgosłupa - trudna sprawa rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza

2016-05-29

Co sprawia najwięcej trudności w leczeniu chorób kręgosłupa w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza?

Najtrudniejsze jest leczenie chorych z rzeczywistym wypadnięciem dysku międzykręgowego, a ściśle z uciskiem jądra miażdżystego dysku na korzeń nerwowy.

Co znaczy rzeczywiste wypadniecie dysku, czy są jakieś nierzeczywiste?

Stwierdzenie "wypadnięcie dysku" jest nad wyraz często używane przez pacjentów, a czasami i lekarzy. Tylko niewielki procent tych stwierdzeń jest właściwy. Chorzy często określają każdy ból wypadnięciem dysku i uciskiem nerwu. Na 100 przypadków bólu kręgosłupa tylko w 2-5% przyczyną jest rzeczywisty ucisk, reszta to dolegliwości spowodowane zablokowaniem stawów kręgosłupa, uszkodzeniem więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych.

Czy mógłby Pan przybliżyć czytelnikowi istotę rzeczywistego wypadnięcia dysku?

Aby zobrazować chorym na czym polega wypadnięcie jądra miażdżystego porównamy dysk do czereśni. Czereśnia ma stosunkowo miękki, sprężysty miąższ i twardą pestkę. Jeżeli naciśniemy na czereśnie dwoma palcami, tak jak na dysk naciskają trzony kręgów, pestka może przebić skórkę czereśni i wyskoczyć z owocu. Tak samo może być z dyskiem międzykręgowym. Jeżeli jądro wysunie się poza dysk uciśnie strukturę znajdującą się w kanale kręgowym. To z kolei spowoduje u chorego reakcję bólową, a w skrajnych przypadkach inne zaburzenia neurologiczne.

Czy samemu można wykryć jaki rodzaj dolegliwości mamy?

Tak choć nie jest to łatwe. Istnieją symptomy charakterystyczne dla wypadnięcia dysku, ale zazwyczaj rozstrzygające jest dopiero badanie obrazowe (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny).

Jakie objawy są charakterystyczne dla wypadnięcia dysku?

Jest to nieustanny ból. Chory nie ma nawet minuty wytchnienia. Ból nie ustaje, a jedynie zmniejsza lub zwiększa swoje natężenie. Ból ma najczęściej charakter rwy kulszowej tzn. boli okolica lędźwiowo - krzyżowa i cała noga aż do stopy. Jednak przy centralnym wysunięciu dysku - czyli idealnie na sam środek kanału kręgowego, ból może być jedynie w kręgosłupie. Często ból nasila się przy kaszlu i kichnięciu. Objawów wysuniętego dysku jest bardzo dużo. Lekarz badając chorego może z dużym prawdopodobieństwem określić, czy jest to wysunięcie dysku czy nie, ale czasami potrzebne są badania dodatkowe, takie jak tomografia lub rezonans.

Czy rzeczywiste wysunięcie dysku jest niebezpieczne?

Tak, to poza nowotworem najbardziej niebezpieczna przyczyna bólu kręgosłupa i bodaj najczęstsza przyczyna operacji kręgosłupa. Co grozi chorym z wysunięciem dysku? Może pojawić się niedowład np. stopy, mogą pojawić się problemy z utrzymaniem moczu a nawet stolca. Na szczęście zdarza się to rzadko.

Kiedy zatem chory wymaga operacji?

Jeżeli chory nie jest w stanie utrzymać moczu lub stolca, albo też nie jest w stanie oddać moczu - wymaga operacji. W innych przypadkach należy rozpocząć leczenie rehabilitacyjne. Jednak trzeba wiedzieć, że każdy przypadek jest nieco inny i dlatego o kierunku terapii powinien decydować indywidualnie lekarz.

Jak leczycie w Centrum Ziołolecznictwa chorych w przypadku rzeczywistego wypadnięcia dysku?

Mamy wypracowaną od ponad 10 lat metodę postępowania z takimi chorymi. Polega ona na stosowaniu elementów terapii manualnej i refleksoterapii, podawaniu specjalnych organopreparatów i leków biologicznych. Metoda jest niezwykle skuteczna. Przeprowadziliśmy 10 letnie badania nad tą metodą, które były publikowane w prasie fachowej i prezentowane na sympozjach naukowych.

Co uważa Pan za największy sukces CZOG w segmencie leczenia narządu ruchu?

Za największy sukces uważam wypracowanie metody leczenia rzeczywistej wypukliny jądra miażdżystego. Z moich obserwacji wynika, że uchroniła ona od operacji ok. 600-700 naszych pacjentów.

Czy terapię tę stosujemy w mięśniobólach i zablokowaniu stawów kręgosłupa?

Raczej nie, wtedy wystarczą metody terapii manualnej i zioła. Najczęściej zalecamy zażywanie Artrobonu i wcieranie Balsamu kręgowego - efekt często pojawia się w ciągu 2 lub 3 dni.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel