Medycyna manualna - co to takiego?

2016-05-29

rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza - internistą, specjalistą rehabilitacji medycznej, Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej.

Medycyna manualna brzmi dość tajemniczo - czy może nam Pan doktor przybliżyć ten termin?

Medycyna manualna, zwana też terapią manualn1, to metoda rehabilitacyjna wykorzystywana w leczeniu głównie bólów kręgosłupa i stawów, mięśniobóli oraz objawów towarzyszących, np. zawrotów głowy. Zabiegi medycyny manualnej wykonuje terapeuta (lekarz medycyny albo mgr fizjoterapii) własnymi rękami. Stąd też termin "manualna", po polsku "ręczna".

Czy jest to metoda stosowana często w rehabilitacji?

Obecnie jest to podstawowa metoda rehabilitacyjna stosowana przy leczeniu bólu. Nie wyobrażam sobie, aby lekarz rehabilitacji albo mgr fizykoterapii nie używali tej metody do leczenia bólu, gdyż jej skuteczność jest kilkakrotnie większa niż tradycyjnej rehabilitacji medycznej.

Na czym polegają zabiegi - do czego można by je porównać?

Trudno to opisać nie demonstrując poszczególnych technik, które stosuje się w tej metodzie. Podobne do zabiegów medycyny manualnej są czasami zabiegi stosowane u tzw. kręgarzy. Medycyna manualna wykorzystuje niektóre techniki kręgarskie pod warunkiem, że są one bezpieczne. Można je nazwać unaukowionym kręgarstwem.

Czyli rozumiem, że medycyna manualna ma podstawy naukowe i jest uznawana w środowisku lekarskim?

Tak oczywiście. Szkolenie z terapii manualnej znajduje się w programie specjalizacji z rehabilitacji medycznej, którą zdobywają lekarze rehabilitacji medycznej. Opisywana jest także w podstawowych podręcznikach rehabilitacji medycznej.

Czy podstawą terapii manualnej są tylko te unaukowione zabiegi kręgarskie?

Stanowią one cześć terapii, ale bardzo istotne jest także prowadzenie leczenia tkanek miękkich (tkanki podskórnej), niezwykle istotne jest dodanie do tej terapii specjalnych ćwiczeń aby wyrównać napięcie mięśniowe. Te zabiegi na tkankach miękkich i mięśniach są niezwykle ważne i sprawiają, że utrwala się efekt terapeutyczny.

Czy terapie manualną można stosować w tzw. wypadniętym dysku?

Jak najbardziej stosujemy ją u pacjentów z tzw. wypadniętym dyskiem. W centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza łączymy ją wtedy z niektórymi lekami naturalnymi. Jest to połączenie przynoszące niezwykle dobre efekty. Bardzo ciekawe jest to, co Pan mówi, gdyż wypadnięty dysk jest częstą przyczyną do operacji kręgosłupa. Wśród naszych pacjentów bardzo niewielu musi się ratować operacją. Większość da się wyleczyć metodami zachowawczymi. Aby potwierdzić skuteczność łączenia terapii manualnej z lekami naturalnymi przeprowadziliśmy w tej dziedzinie długoterminowe, 10-letnie badanie naukowe.

Wspomniał Pan też, że tą terapię stosujecie w zawrotach głowy?

Tak - bardzo często zawroty głowy mają przyczynę w zaburzeniach kręgosłupa szyjnego. Leczenie manualne jest wtedy bardzo skuteczne. Także na ten temat przeprowadziliśmy badanie naukowe.

Czy medycyną manualną da się leczyć zwyrodnienia stawów i kręgosłupa u osób starszych?

Jak najbardziej nadaje się ona do tych celów. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza łączymy leczenie w chorobie zwyrodnieniowej z suplementacją preparatem Artrobon, który zawiera środki regenerujące chrząstkę stawową - siarczan glukozaminy oraz przeciwzapalnie i przeciwbólowo działające ziele hakorośli. Zalecamy także wcieranie Balsamu kręgowego w okolice stawów oraz w okolice, w których boli kręgosłup.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel