Nasiona czarnuszki nadzieją dla chorych na katar sienny i inne alergie
Czarnuszka nadzieją dla alergików
Czarnuszka siewna zwana także egipską nosi łacińską nazwę Nigella sativa. Jest to roślina jednoroczna osiągającą do 20?40 cm a jej kwiaty pojawiają się między czerwcem a wrześniem. Owoce zawierają dojrzewające we wrześniu trójgraniaste nasiona o czarnej barwie, o gorzkim smaku, przechodzącym w ostry, korzenny.
Nazwa Nigella utworzona została przypuszczalnie ze względu na barwę nasion zwana jest także czarnuchą, kminem czarnym. W stanie naturalnym czarnuszka siewna występuje na obszarach suchych, w subtropikalnych i umiarkowanych strefach Eurazji i północnej Afryki, gdzie jest też uprawiana.
Już w starożytnym Egipcie stosowano nasiona czarnuszki do leczenia. Jak bardzo ceniona była w starożytności niech świadczy fakt, że olej z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona. Lekarze starożytnej Grecji używali czarnuszki w leczeniu bólu głowy, uczucia zatkanego nosa, czy bólu zęba. Z czarnuszką spotykamy się również w pracach ojców medycyny i farmacji Hipokratesa, Pliniusza, Galena, Avicenny, Dioskorydesa, w Polsce pisali o niej Marcin z Urzędowa, Syreniusz i ksiądz Kluk. W medycynie tradycyjnej na subkontynencie indyjskim do tej pory stosowana jest m.in. w leczeniu astmy.
Nasiona zawierają 30%?50% oleju tłustego. To on stanowi najbardziej wartościowy składnik nasion i używa się go do leczenia.
Działanie przeciwalergiczne nasion czarnuszki
Współczesna nauka prowadzi liczne badania nad tą starożytną rośliną. Istnieje wiele doniesień wykazujących działanie przeciwzapalne i antyalergiczne czarnuszki np. w katarze siennym. Przeprowadzono kilka badań klinicznych tego surowca. Okazało się, że czarnuszka może z powodzeniem zastąpić leki przeciwalergiczne i dodatkowo nie ma działań ubocznych. Udowodniono to w badaniu naukowym porównującym skutki jej działania z typowym lekiem na katar sienny ? cetyryzyną.
Inni naukowcy dowiedli, że w wyniku stosowania oleju z czarnuszki istotnie poprawiały się kliniczne objawy choroby. U 80% dzieci zmniejszał się katar sienny oraz złagodzeniu ulegały objawy astmy. Obserwacje pacjentów w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, u których podawano preparat z nasion czarnuszki Alerbon x dziennie 1kapsułka (500mg), pokrywa się w pełni z zaprezentowanymi badaniami. Stosowanie tego surowca zielarskiego może być bardzo korzystne, a nasiona czarnuszki to ciekawa i bezpieczną alternatywa standardowego leczenia, zwłaszcza lżejszych przypadków alergii, astmy, a także innych rodzajów uczuleń.
Osoby zainteresowane innymi właściwościami czarnuszki siewnej zapraszamy do zapoznania się z publikacją ?Nasiona czarnuszki siewnej nadzieją dla alergików? zamieszczoną w materiałach po konferencji ? Ziołolecznictwo, biokosmetyki i żywność funkcjonalna?.
Pełna wersja artykułu Nasiona czarnuszki nadzieją dla alergików
Wykład Czarnuszka nadzieją dla alergików - lek.med. Krzysztof Błecha