Nerki czy kręgosłup?

2016-05-28

Często do Centrum Ziołolecznictwa zgłaszają się chorzy, którzy cierpią na bóle okolicy lędźwiowej. Około połowa z nich informuje nas, aby zapisać im jakieś zioła na nerki, gdyż czują ból w okolicach nerek.
Większość z tych chorych nie ma żadnej choroby nerek czy dróg moczowych, natomiast przyczyną dolegliwości są zaburzenia kręgosłupa lub mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej. Uświadamiamy im to, co wywołuje najczęściej zdziwienie i niedowierzanie.
Przypuszczamy, że jeżeli ci chorzy trafiają do apteki lub sklepu zielarskiego i proszą o "coś na nerki" to nikt ich nie zapyta o przyczynę tej prośby, a chory będzie stosował błędne leczenie.
Czy można odróżnić bóle nerek od bólu z narządu ruchu? Można. Najlepiej aby zrobił to lekarz, ale można też kierować się ogólnymi cechami tych dolegliwości.

 

 

nerki

kręgosłup

Lokalizacja bólu

Ból okolicy lędźwiowej raczej w górnej części, promieniujący czasem do okolicy pachwinowej

Ból częściej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej (niżej niż nerkowy), miejscowy lub promieniujący do nóg albo pośladków

Charakter

Raczej ostry, nasilający się przy nawet delikatnym wstrząsaniem okolicy lędźwiowej, np.: delikatnym! uderzeniem pięścią.

Raczej tępy, nasilający się przy skłonach z towarzyszącym bólem uciskowym kręgosłupa lub okolic przykręgosłupowych bądź też z bolesnością fałdu skórnego w tych okolicach

Przyczyny dolegliwości

Brak ewidentnej przyczyny sprawczej, czasami przemarznięcie.

Najczęściej po wysiłku, urazie, "zawianiu" lub dużym stresie.

Towarzyszące dolegliwości

Cechy stanu zapalnego, gorączka, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu

Najczęściej brak cech stanu zapalnego, czasami bóle nóg lub pośladków.

Badania dodatkowe

Cechy infekcji lub kamicy nerkowej w badaniu ogólnym moczu, przyspieszone OB., zwiększona ilość leukocytów w surowicy krwi.

Brak cech infekcji dróg moczowych w badaniu ogólnym moczu. Brak odchyleń od normy w badaniach dodatkowych

 

Wszystkie podane powyżej cechy mogą być w jednostkowych wypadkach inne. Najbardziej obiektywne jest badanie ogólne moczu - można je wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Pamiętać należy, aby badać mocz rano i pobrać go do sterylnego naczynia, które są dostępne w aptekach czy laboratoriach.
Leczenie bólu kręgosłupa jest krańcowo inne niż leczenie infekcji nerek.
Przy nerkach z ziół zalecamy napar z Nefrobonisanu lub krople odtruwające Nefrobonisol.
Przy przyczynie kręgosłupowej najlepsze efekty daje terapia manualna, którą w pierwszym rzędzie stosuje się w Centrum Ziołolecznictwa. Z ziół polecamy : Balsam kręgowy lub nalewkę przeciwreumatyczną - zewnętrznie oraz Artrobon doustnie 2 x dziennie po 2 kapsułki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel