Potencjał przeciwnowotworowy roślin
Z danych naukowych wynika, że czynniki dietetyczne stanowią 1/3 wszystkich czynników środowiskowych odpowiedzialnych za powstawanie chorób nowotworowych.
Dieta ma wpływ przede wszystkim na początkowy okres rozwoju nowotworów. Jednak pojawia się coraz więcej doniesień o działaniu roślin także w okresie już rozwiniętej choroby.
Instytut Żywności i Żywienia w publikacji „nowotwory złośliwe. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania” autorstwa prof. Mirosława Jarosza określił najważniejsze czynniki żywieniowe zmniejszające ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych. Działanie takie wykazują niektóre rośliny. Zmniejszają one częstotliwość występowania mutacji, które mają prowadzić do powstawania raka. Jeśli jednak zmiany nowotworowe już się pojawią to hamują ich rozwój.
Większą nadzieję w profilaktyce chorób nowotworowych należy wiązać ze stosowaniem ekstraktów roślinnych, zawierających bogactwo prozdrowotnych składników niż z pojedynczymi substancjami aktywnymi takimi jak np. witaminy C, E, czy beta-karoten. Antymutagenne własności aronii wykazano w badaniach naukowych. Zbadano także preparaty z winogron i borówki czarnej. Wszystkie ekstrakty hamowały wzrost komórek nowotworowych, ale najsilniejszy okazał się ekstrakt z owoców aronii! Przetestowano ekstrakty z borówki amerykańskiej, borówki czarnej, żurawiny, owoców czarnego bzu, truskawek. Każdy z ekstraktów jagodowych hamował wytwarzanie przez nowotwory naczyń krwionośnych, co hamowało ich wzrost. Z kolei resweratrol (składnik czerwonego wina), wywoływał śmierć komórek raka wątroby, a połączenie go z radioterapią sprawiło, że komórki raka trzustki ginęły szybciej niż przy samej radioterapii.
Kolejną rośliną o obiecujących własnościach jest czarnuszka siewna. Udowodniono w badaniach na myszach, że pod jej wpływem guzy nowotworowe trzustki wyraźnie się zmniejszyły w ponad 2/3 przypadków.
Czarna huba (Inonotusobliquus), a dokładnie jej wyciąg wodny, hamował wzrost komórek raka wątrobowo-komórkowego. Efekt cytotoksyczny wodnych ekstraktów wykazano na ludzkich komórkach raka szyjki macicy w badaniach in vitro. Stwierdzono, że hamował on wzrost komórek nowotworowych. Tarczyca bajkalska w badaniach na komórkach nowotworowych wykazała silne zahamowanie wzrostu raka płaskonabłonkowego, raka wątroby, raka gruczołu krokowego, raka okrężnicy.
Podsumowując należy stwierdzić, że badania przeprowadzone na opisanych roślinach, dają obiecujące wyniki jeżeli chodzi o profilaktykę i leczenie choroby nowotworowej. Należy jednak przeprowadzić dalsze obserwacje zarówno na zwierzętach, a także dokonać badań klinicznych u ludzi.
Korzystając z badań naukowych, naszego doświadczenia i wiedzy prof. Aleksandra Ożarowskiego, stworzyliśmy przed kilkoma laty preparat Bofonginn kompleks, który zalecany jest do spożycia osobom zagrożonym chorobami nowotworowymi oraz pomocniczo wraz ze standardowym leczeniem u osób chorych na raka.