Przedwiośnie groźne dla serca

2016-05-27

Początek marca to czas kiedy w gabinetach lekarskich i szpitalach częściej można spotkać ludzi chorych na serce, tyczy się to zwłaszcza osób starszych.
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wraz z upływem lat w naszych organizmach dochodzi do zmian. Dotyczą one funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Newralgicznym narządem naszego ciała jest serce. Zmiany jakim ono ulega zależne są od czynników, na które nie mamy wpływu, czyli genów oraz od czynników, które sami stwarzamy. Do czynników, na które mamy wpływ należą: styl życia, czyli aktywność fizyczna, poziom stresu jaki nas dotyka, rodzaj pokarmów jakie spożywamy oraz choroby towarzyszące, które mają wpływ na stan układu sercowo- naczyniowego. Do czynników, które są "modyfikowalne" zaliczyć można też leki, które przyjmujemy oraz inne substancje aktywne biologicznie takie jak zioła, które mają wpływ na tempo starzenia się układu krążenia.
Do ziół korzystnie wpływających na serce i naczynia krwionośne w pierwszym rzędzie zaliczyć należy kwiatostan głogu. Poprawia on kurczliwość i ukrwienie mięśnia sercowego oraz zmniejsza skłonność serca do arytmii.
Inny problem, na który mają wpływ zioła to miażdżyca - przyczyna sprawcza większości chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednym z najważniejszych ziół w terapii miażdżycy jest liść karczocha, hamuje on syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększa jego wydalanie z żółcią. Drugim ziołem działającym na naczynia krwionośne jest liść miłorzębu japońskiego - zmniejsza on krzepliwość krwi, poprawia napięcie tętnic i żył oraz hamuje tworzenie się wolnych rodników tlenowych. Oba te zioła znajdują się w preparacie Lipobon. Bardzo dobroczynne działanie na naczynia krwionośne ma także pyłek pszczeli, który m.in. normalizuje poziom lipidów i krzepliwość krwi. W miażdżycy wskazany jest także Chitobon, który zmniejsza wchłanianie się do krwi tłuszczu z przewodu pokarmowego.
Właściwy stan naczyń krwionośnych, a zwłaszcza naczyń wieńcowych jest warunkiem prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Zarówno jeżeli chodzi o siłę skurczu jak i rytmiczność pracy serca. Klasycznym ziołem dbającym o prawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego jest kwiatostan głogu i liść miłorzębu japońskiego. Stosowanie tych ziół pomocniczo w zaburzeniach rytmu pracy serca i chorobie wieńcowej jest ze wszech miar wskazane. U części chorych objawy choroby wieńcowej indukowane są przez stres. W tym przypadku należy zasugerować pacjentom zioła o działaniu uspokajającym, takie jak korzeń kozłka, liść melisy oraz szyszki chmielu. Jeżeli ktoś na skutek emocji miewa "kołatanie" serca dobrze zrobi mu ziele serdecznika.Można zastosować mieszankę ziołową Nerwobonisan.
Zioła uspokajające dobrze sprawdzają się także przy podwyższeniu się ciśnienia tętniczego krwi z przyczyn emocjonalnych. W nadciśnieniu tętniczym wskazane jest także przyjmowanie preparatów z głogiem i czosnkiem. Oba te zioła zmniejszają opór naczyniowy a przez to obniżają ciśnienie tętnicze.
Osoby starsze ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego powinny wzbogacić swoją dietę o pokarmy zawierające przeciwutleniacze (antyoksydanty). Bogate w te substancje są: owoc borówki czarnej, żurawiny, aronii oraz liście zielonej herbaty. Można je spożywać w postaci świeżej, jako soki lub jako ekstrakty dostępne w kapsułkach. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zaleca się najczęściej preparat Vitalbon. Antyoksydanty poza dobroczynnym wpływem na układ krążenia wykazują działanie profilaktyczne w chorobach nowotworowych i zapalnych. chorobach reumatycznych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel