Resweratrol – esencja wina w kroplach

2016-05-27

Wino było od tysięcy lat napojem szczególnym.

Zaobserwowano, że narody spożywające większe ilości tego trunku rzadziej chorują na choroby układu krążenia.

Dostrzeżono to u Francuzów a zjawisko nazwano ?francuskim paradoksem?.  Dodajmy, że chodzi tu głównie o wino czerwone.

Dociekanie przyczyn tych prozdrowotnych efektów doprowadziło do wykrycia głównego ?sprawcy? korzystnego działania wina. Jest nim resweratrol. Wykryto, że resweratrol działa prozdrowotnie w wielu obszarach:  

1.  Układ krążenia

Wspomaga pracę mięśnia sercowego i zapobiega incydentom niedokrwiennym.  Stabilizuje  ciśnienie tętnicze krwi,  ma własności ochronne w stosunku do śródbłonka naczyniowego.

Utrudnia również tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Działa przeciwzapalne oraz przeciwmiażdżycowo.

2.  Profilaktyka przeciwnowotworowa

Resweratrol hamuje proces powstawania i rozwoju  nowotworów.

Dość unikalną własnością resweratrolu  jest to, że może zapobiegać lub opóźniać rozwój nowotworów u palaczy.

Resweratrol jest czynnikiem uwrażliwiającym komórki na działanie chemioterapeutyków stosowanych powszechnie w schematach leczenia nowotworów. 

3.  Układ nerwowy

Resweratrol chroni przed toksycznym wpływem beta amyloidu. Odkładanie się tej substancji w centralnym układzie nerwowym ma miejsce w chorobie Alzheimera. Wykazuje pozytywne działanie również w innych chorobach neurodegradacyjnych jak np. choroba Parkinsona.

Chroni tkankę mózgową przed niedokrwieniem oraz przed uszkodzeniem reperfuzyjnym. Ma to duże znaczenie u osób z udarem mózgowym.  Zmniejsza uszkodzenia narządu słuchu wynikające z hałasu, niedokrwienia lub  zaawansowanego wieku.

4.  Skóra

Przyczynia się do utrzymania młodego wyglądu skóry. Działa przeciwwirusowo m.in. na wirusa opryszczki.

5.  cukrzyca

Resweratrol poprawia tolerancję na glukozę i ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w surowicy krwi oraz hamuje rozwój nefropatii cukrzycowej.

Unikalną własnością resweratrolu ze skórek winogron jest to, że organizmy żywe pod jego wpływem żyją dłużej. Efekt ten związany jest ze stymulacją białek zwanych sirtuinami.

Najsilniej prozdrowotnie działa  resweratrol, gdy się go spożywa jako składnik napoju alkoholowego jakim jest wino. Dzieje się tak dlatego, że jak to często w naturze bywa nie chodzi jedynie o pojedynczy wyizolowany związek chemiczny jakim jest resweratrol, ale o grupę substancji w otoczeniu których tenże działa najpełniej. Nie bez znaczenia jest również forma jego podania. Wino jest napojem alkoholowym i spożywa się go powoli. Daje to możliwość wchłonięcia się substancji prozdrowotnych ze śluzówki jamy ustnej  bezpośrednio do krwi obwodowej z ominięciem wątroby. Resweratrol zażywany w formie kapsułek, wchłania się w jelitach i stamtąd z krwią jest transportowany do wątroby. W wątrobie zdecydowana większość resweratrolu jest rozkładana przez enzymy i tylko znikoma jego część przechodzi do krwi obwodowej.

Dlatego zażywanie kapsułek z resweratrolem nie jest dobrym substytutem wina, zwłaszcza, ze resweratrol w kapsułkach to najczęściej nie resweratrol ze skórek winogron, ale z innych roślin, np. rdestu japońskiego.

Profilaktyczne stosowanie wina niesie ze sobą jeden podstawowy mankament a mianowicie to, że jest to napój alkoholowy a dawka profilaktyczna zalecana przez większość naukowców wynosi 200 ml wina dziennie, co odpowiada 0,3 do 0,7 mg resweratrolu.  

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ekstraktu ze skórek winogron rozpuszczonego w 25% alkoholu etylowym. Taka forma podania nie powoduje zawyżonego poziomu alkoholu we krwi (ekstraktu wystarczy podać bardzo mało) i sprawia, że resweratrol wchłaniany jest w śluzówce jamy ustnej w całości.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stosuje się stężony ekstrakt ze skórek winogron rozpuszczony w 25% alkoholu etylowym. Zalecana ilość do spożycia tego produktu to 16 kropli/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Odpowiada to 4 lampkom wina wysokiej jakości, czyli takiego które zawiera wysoką zawartość resweratrolu.

W przypadku używania resweratrolu do wspomagania leczenia nowotworów należy zastosować dawkę 3 krotnie wyższą niż profilaktyczna.

Ten sposób zażywania wydaje się być najlepszym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych własności resweratrolu i towarzyszących mu innych substancji naturalnych bez zagrożeń jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
pixel