Skąd te ciągłe bóle brzucha

2016-05-27

"O przyczynach bólów brzucha napisano setki książek, a człowiek i tak potrafi chorować po swojemu". Cytat ten świadczy o tym, iż trudno jest na podstawie jedynie objawów rozpoznać co jest przyczyną dolegliwości bólowych u konkretnego chorego .
Co gorsza objawy potrafią być bardzo zwodzące, nawet dla doświadczonego lekarza, cóż dopiero dla laika.
Jednakże postaramy się w formie skrótowej przybliżyć czytelnikowi różnicowanie bólów brzucha. Informacje zawarte w artykule pomogą wstępnie rozpoznać z czym ma się "prawdopodobnie" do czynienia.
Podkreślamy jednak, nie zastąpi to badania lekarskiego, do którego namawiamy w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Do objawów towarzyszących bólowi brzucha, które wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej należy:
- wymioty: krwią lub treścią podobną do fusów po kawie
- podejrzenie, iż bóle brzucha mają swą przyczynę w sercu
- obecność krwi w stolcu lub stolce o kolorze smoły
- jeżeli stolec ma kształt ołówka (cienki, długi)
- jeżeli chory traci na wadze
- gdy bólowi towarzyszą zmiany koloru skóry (żółta, blada).

Dla uproszczenia podzielimy brzuch na 9 części i przypiszemy do tych części przypuszczalne przyczyny bólu.

1. Prawe podżebrze
Bóle pęcherzyka żółciowego (ból po pokarmach wzdymających) poza bólem samoistnym silny ból przy wstrząsaniu (opukiwaniu) tej okolicy.
Bóle wątroby (raczej tępy, czasami można wyczuć powiększoną krawędź wątroby) - przyczyna: np. zapalenie wątroby, guzy wątroby.


2. Nadbrzusze
Refluks żołądkowo - przełykowy - przedostanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku na skutek zbyt słabego zwieracza dolnego przełyku - bólowi towarzyszy pieczenie (zgaga), które promieniuje do góry.
Zawał serca - bóle rozpierające, piekące czasami z wymiotami, bólowi towarzyszy lęk, pot na twarzy, duszność, nasilenie bólu po wysiłku.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy:
- wrzód żołądka - bóle bezpośrednio po posiłkach zwłaszcza po posiłkach drażniących np. kawa, alkohol.
- wrzód dwunastnicy - bóle na czczo, w nocy, poprawa po posiłku.
Zapalenie błony śluzowej żołądka - w zależności od zaawansowania mogą występować wymioty (nawet krwawe), ostre bóle i biegunki - przy ostrym nieżycie. Przy nieżycie przewlekłym uczucie dyskomfortu, nudności i wzdęcia.
Zapalenie trzustki - ból czasami bardzo ostry wymuszający leżenie w pozycji embrionalnej, promieniujący do pleców. Nasilenie dolegliwości po pokarmach zwłaszcza po alkoholu (często przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest alkohol), możliwa gorączka.

3. Lewe podżebrze
Powiększenie śledziony - uczucie pełności, najczęściej z przyczyn hematologicznych (koniecznie zbadać morfologię krwi z rozmazem).
Kolka nerkowa (może być zarówno z prawej jak i z lewej strony) - bóle raczej w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem do okolicy pachwinowej, z bólem przy oddawaniu moczu, czasem mocz ma kolor krwisty. Bardzo silne bolesności przy nawet delikatnym uderzeniu w okolicę lędźwiową, często gorączka (wykonać badanie ogólne moczu).

4. Śródbrzusze
Zapalenie wyrostka robaczkowego - ból z tendencjami do promieniowania w prawą okolicę pachwinową, bolesność uciskowa w prawej okolicy pachwinowej, możliwa gorączka, suchy język, pogorszenie przy chodzeniu, poprawa przy zgięciu nogi prawej.
Zespół jelita drażliwego - ból a raczej dyskomfort najczęściej w lewym śródbrzuszu i lewej okolicy pachwinowej- mało specyficzne objawy. Wrażenie skurczów brzucha, naprzemiennie biegunki i zaparcia, wzdęcia, dolegliwości często rano, bardzo rzadko nocą, po stresach. Poprawa po wypróżnieniu. Choroba ludzi młodych, częściej kobiet.

5. Lewa okolica pachwinowa
Zapalenie uchyłków jelita - objawy jak w zapaleniu wyrostka robaczkowego ale po stronie lewej, gorączka, biegunki, zaparcia.

6. Podbrzusze
Zapalenie pęcherza moczowego - częste i bolesne oddawanie moczu, przeważnie gorączka.
Zapalenie jajników i/lub jajowodów - dolegliwości od uczucia dyskomfortu przy niewielkim stanie zapalnym, do silnego bólu promieniującego do okolic pachwinowych. Bolesność uciskowa. Zależność bólu od fazy cyklu miesięcznego (czasami towarzyszące upławy)..

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel