Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Problem, ten dotyczy kobiet. Zwłaszcza starszych - choć nie tylko. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem się mięśni dna miednicy. Wiotczeją one zwłaszcza kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy. Nietrzymaniu moczu sprzyjają także nawracające infekcje dróg moczowych, nadwaga, otyłość, picie alkoholu i kawy, palenie a także pikantne przyprawy.
Aby zmniejszyć objawy nietrzymania moczu zaleca się ćwiczenia zwane ćwiczeniami Kegla. Mają one na celu zwiększenie napięcia mięśni dna miednicy. Aby przekonać się, czy zagraża ci wysiłkowe nietrzymanie moczu odpowiedz na poniższe pytania Tak lub Nie. Zsumuj odpowiedzi Tak i zobacz w podsumowaniu, co powinnaś zrobić.
- Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
- Czy musisz wstawać do toalety kilka razy w nocy?
- Czy zdarza ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
- Czy zdarza ci się popuścić mocz zanim zdołasz dobiec do toalety?
- Czy w ostatnim czasie zdarzyło ci się popuścić mocz w takcie kichania., kaszlu lub wysiłki fizycznego?
Podsumowanie:
1 odpowiedź TAK. Zwróć uwagę na stan mięśni dna miednicy. Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje twój pęcherz na większą ilość płynów. Profilaktycznie zacznij wykonywać ćwiczenia.
2-3 odpowiedzi TAK. To może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Zacznij regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
4-5 odpowiedzi TAK. To sygnał, że twoje dolegliwości są poważne i jak najszybciej powinnaś zgłosić się do ginekologa lub urologa. Specjalista dobierze odpowiednią dla ciebie terapie
(test wykorzystano ze strony internetowej www.corewellness.pl).
Ćwiczenia dna miednicy:
1. Połóż się na boku. Rękę, na której leżysz włóż pod głowę. Drugą, by utrzymać równowagę, oprzyj wewnętrzną stroną dłoni przed sobą. Na wydechu postaraj się przyciągnąć pępek do kręgosłupa tak mocno, aż złączone obie nogi lekko uniosą się nad podłogę. Nie wyginaj pleców do tyłu. Wytrzymaj tak 3-5 sekund i rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 8 razy.
2. Stań prosto. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Nogi ugnij w kolanach, a następnie pochyl się do przodu, opierając dłonie na udach, nad kolanami. Wypchnij plecy do góry, mocno je zaokrąglając (tzw. koci grzbiet), wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 8 razy.
3. Uklęknij i oprzyj się na dłoniach rozstawionych na szerokość ramion. Przyciągnij pępek do kręgosłupa. Zrób wydech i unieś prawą rękę do przodu i lewą nogę do tyłu. Obie kończyny mają się znaleźć na wysokości tułowia. Wytrzymaj tak 3-5 sekund, wróć do pozycji wyjściowej i wypuść powietrze. Powtórz ćwiczenie, unosząc tym razem lewą rękę i prawą nogę. Wykonaj ćwiczenie poi 8 razy dla prawej reki i lewej nogi oraz dla lewej ręki i prawej nogi.
4. Usiądź po turecku. Dłonie oprzyj na wewnętrznej stronie kolan. Napinaj dolne partie mięśni brzucha, naciskając jednocześnie dłońmi na kolana, a potem wypychaj mięśnie brzucha do przodu, zwalniając nacisk dłoni na kolana. Powtórz ćwiczenie 8 razy.
5. Uklęknij. Pochyl się i oprzyj łokcie na podłodze, a czoło na złączonych dłoniach. Złącz palce obu stóp. Następnie napnij mocno mięśnie dna miednicy otaczające cewkę moczową, pochwę i odbyt (jakbyś bardzo chciała powstrzymać oddawanie moczu i kału). Wytrzymaj w ten sposób 5 sekund i rozluźnij się. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
6. Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko opartymi na podłodze, rozstawionymi na szerokość bioder. Na wydechu przyciągnij pępek do kręgosłupa i wolno unieś jak najwyżej kolejno biodra i plecy. Wytrzymaj chwilę i z kolejnym wydechem powróć do pozycji wyjściowej (na końcu opuszczaj biodra). Powtórz ćwiczenie 5 razy.