Zaburzenia pamięci czy depresja?

2016-05-22

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy szczególnie łatwo można zaobserwować pogorszenie się nastroju zwłaszcza u osób starszych. Niekiedy wynika to z depresji, która u seniorów jest częstsza niż u ludzi młodych, czasami pogorszenie nastroju powodowane jest przez tzw. demencje starczą wynikającą z miażdżycy.
  
Różnicowanie tych dwóch chorób dla laika nie jest łatwe. Jeżeli obserwujemy u swoich bliskich znaczne pogorszenie nastroju w okresie października, listopada, natomiast w okresie lipca czy sierpnia byli w dużo lepszej formie, możemy przypuszczać, że ma to związek ze stanami depresyjnymi wynikającymi z małej ilości światła słonecznego w tym okresie.

  Jeżeli jednak pogorszenie nastroju nie ma związku z porą roku i widzimy z upływem czasu stopniowe narastanie problemu, musimy rozważyć coś innego. Ponadto, gdy chory traci zainteresowanie otaczającym światem, ma problemy z prowadzeniem rozmowy, zapomina słów, a jednocześnie pogarsza mu się pamięć krótkoterminowa (np. nie pamiętać co przed chwilą robił czy mówił, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z objawami demencji po polsku zwanej otępieniem. Demencji towarzyszą także zaburzenia osobowości polegające na tym, że chory jest poirytowany, podejrzliwy nawet wobec najbliższych.
Ma upośledzony krytycyzm wobec siebie i innych, czasami jest agresywny.
  W zaawansowanej postaci demencji pojawiają się problemy z trafieniem do domu z gubieniem przedmiotów a nawet nieradzenie sobie z podstawowymi czynnościami jak ubieranie, jedzenie, czynności higieniczne. Na tym etapie chory wymaga pomocy osoby drugiej. Złożoności problemu dodaje fakt, że demencja starcza i depresja mogą występować równolegle. W CZOG jest dużo starszych pacjentów. Stworzono nawet przed prawie 20 laty specjalne krople, które nazwaliśmy kroplami geriatrycznymi czyli przeznaczanymi dla osób starszych, nazwa handlowa tych kropli to Cardiobonisol. Stosuje się je standardowo, jeżeli widzimy u starszego pacjenta zaburzenia pamięci lub inne objawy demencji starczej. Dołączamy do nich prawie zawsze Memobon, a jeżeli chory ma dodatkowo zaburzenia nastroju typu depresyjnego to dajemy Depribon. Czasami u chorych, którzy są agresywni, nerwowi lub mają problemy z zasypianiem sugeruje się stosowanie Nerwobonu .

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
Polecane
ActivbonActivbon
22,00 zł
DepribonDepribon
46,00 zł
MemobonMemobon
46,00 zł
NerwobonNerwobon
37,00 zł
pixel