Zaburzenia wytwarzania i przepływu żółci
Suplementacja w zaburzeniach wytwarzania i przepływu żółci ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Fizjologiczny przepływ żółci w drogach żółciowych oraz prawidłowa kurczliwość pęcherzyka żółciowego ułatwia eliminację żółci z dróg żółciowych. Ma to znaczenie dla profilaktyki kamicy, a także dla osób, które kamicę już mają. U 10-15% osób chorych na kamicę złogi tworzą się także w przewodzie żółciowym wspólnym. Złogi powstają również z powodu leniwego przepływu żółci i długiego przebywania jej w pęcherzyku żółciowym. Zaburzenie odpływu żółci grozi uszkodzeniem komórek wątrobowych, które nieustannie ją produkują.
Profilaktyka kamicy żółciowej jest szczególnie ważna u osób spełniających kryteria 5xF.
Kamica pęcherzyka żółciowego u 25% chorych nie daje objawów i w większości przypadków nie wymaga leczenia. Wymaga natomiast wsparcia odpowiednią dietą i ewentualnie suplementacją, aby przepływ żółci był możliwie sprawny.
W regulacji pracy dróg żółciowych zioła sprawdzają się najlepiej. Surowce wykorzystywane do tego celu to zioła żółciotwórcze, żółciopędne i rozkurczowe. Najczęściej stosuje się ziele bożego drzewka, liść mięty, korzeń cykorii, korzeń mniszka, kłącze kurkumy, kwiatostan kocanki, korzeń rzodkwi czarnej, liść boldo.
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza najczęściej stosuje się u chorych z kamicą żółciową Gastrobonisol i Gastrobon, a przy uszkodzeniu wątroby Hepatobon.
Suplementacja surowcami żółciotwórczymi i żółciopędnymi ma duże znaczenie w stanach po usunięciu pęcherzyka żółciowego. W stanach po resekcji pęcherzyka żółciowego żółć nie ma się gdzie gromadzić i spływa do dwunastnicy niemal nieustannie. Może to skutkować zaburzeniami trawienia, a także przedostaniem się jej do żołądka. Prowadzi to czasami do rozwinięcia się stanów chorobowych (zapalenie błony śluzowej żołądka, wzdęcia oraz zaparcia).
Aby temu przeciwdziałać w stanach po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego należy stosować zioła żółciopędne bezpośrednio przed jedzeniem, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar spożywać produkty tłuste.