Zespół nieszczelnego jelita a odchudzanie

2016-07-25

Od kilku lat w różnego rodzaju publikacjach pisało się o chorobie, która nazywana jest w różny sposób, ale najczęściej określa się ją jako zespół nieszczelnego jelita. W miarę upływu czasu publikacje na ten temat można było znaleźć w bardziej renomowanych czasopismach. To co zrazu wydawało się być fanaberią medycyny naturalnej, stało się obiektem badań na poziomie akademickim. W czasopismach naukowych to schorzenie zwane jest zespołem jelita przesiąkliwego. Czym jest zatem ten zespół chorobowy i jak powstaje? Nasze jelita od wewnątrz pokrywa nabłonek złożony ze ściśle do siebie przylegających komórek. Bariera jaką tworzy nabłonek jelita oddziela naszą krew od toksyn, bakterii oraz obco gatunkowego białka, czyli substancji, które znajdują się w świetle jelita. Czasami jednak pod wpływem substancji, takich jak np. gluten, bądź innych alergenów, dochodzi do rozszczelnienia tych ścisłych połączeń. Jelito wtedy można porównać do durszlaka. Bakterie, toksyny, a także białko przenikają przez tą pierwszą linię obrony organizmu swobodnie, napotykając tuż za nią drugą linię obrony organizmu w postaci fagocytów i przeciwciał. Z przeciwciałami przenikające cząsteczki tworzą kompleksy immunologiczne, które z krwią roznoszone są po całym organizmie. Dlatego też zespół jelita przesiąkliwego uważany jest przez niektórych za pierwotną przyczynę wielu schorzeń, np. chorób stawów, a nawet chorób psychicznych. Należy pamiętać, że uważa się, iż jelito cienkie jest odpowiedzialne za prawidłową odporność organizmu, więc proces chorobowy toczący się w jego obrębie ją upośledza. Zespół jelita przesiąkliwego najczęściej prowadzi do objawów alergicznych na skórze. Okazuje się, że może on być odpowiedzialny również za kłopoty ze skutecznym odchudzaniem. Istnieje grupa pacjentów, którzy stosują prawidłową dietę i odpowiednią aktywność fizyczną, ale nnie mogą schudnąć. Okazuje się, że kiedy przywrócimy prawidłowe funkcjonowanie ich jelitom, eliminując lub zmniejszając nasilenie zespołu jelita przesiąkliwego, to kuracja odchudzająca nagle zaczyna działać.

Jak zatem sobie radzić z tym trudnym do leczenia problemem? Po pierwsze należy zidentyfikować na jakie produkty jesteśmy uczuleni. Często są to gluten, białko mleka krowiego lub białko jaja. Czasami jest trudno wyeliminować te produkty żywnościowe z diety zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z dzieckiem. Rozwiązaniem może być stosowanie ziół. Dobre efekty obserwuje się po stosowaniu ziół działających przeciwzapalnie i łagodząco na błonę śluzową jelita. W CZOG zaleca się suplementację diety Gastrobonisanem (napar z jednej saszetki 2-3 x dz. przed jedzeniem), a u małych dzieci lepszy może okazać się Bobonisan.

Osoby z zespołem nieszczelnego jelita powinny dostarczyć organizmowi bakterii probiotycznych oraz substancji, w obecności których bakterie lepiej wzrastają czyli tzw. prebiotyków. W CZOG stosuje się suplement diety Regulobon zawierający 2 rodzaje błonnika oraz bakterie probiotyczne Lactobacillus acidophilus. W tym schorzeniu ważne jest to, aby łagodzić proces alergiczny wywołany przez pokarm. Do tego celu znakomicie nadaje się suplementacja Alerbonem zawierającym olej z nasion czarnuszki siewnej. Zachęca się także pacjentów do spożywania kilka razy w tygodniu kiszonej, ale nie kwaszonej kapusty, kiszonych, ale nie kwaszonych ogórków, kefirów i jogurtów, najlepiej naturalnych. Dobrze jest do nich dołączyć wspomniany Regulobon 1 x dziennie 2 łyżeczki. Proces regulacji pracy jelita zwykle trwa około 4-5 tygodni, po tym czasie można zaobserwować, że alergia skórna, bóle i wzdęcia brzucha lub objawy astmy oskrzelowej ulegają złagodzeniu, a kuracja odchudzająca zaczyna być skuteczna.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Polecane
pixel