Zioła w chorobie wrzodowej
O tym, że jedzenie ma wpływ na zdrowie wie każdy wrzodowiec. Gdyż każdy wrzodowiec pamięta ten kamień w żołądku po zjedzeniu np. karczku przyrządzonego na grillu. Stąd też należy wiedzieć jak nie obciążać dietą chorego żołądka i dwunastnicy. Zasady, te to:
- Jeść posiłki 4-5 razy w ciągu dnia,
- Ostatni posiłek jeść nie później niż 3 godz. przed snem,
- Jeść powoli - aby przeżuć dokładnie każdy kęs,
- Unikać pokarmów tłustych, ciężko strawnych i smażonych,
- Odstawia napoje alkoholowe i papierosy.
Choroba wrzodowa pojawia się wtedy, kiedy w żołądku lub dwunastnicy dochodzi do naruszenia równowagi (homeostazy) miedzy czynnikami uszkadzającymi ścianę przewodu pokarmowego, a czynnikami chroniącymi przed uszkodzeniem. Dlatego poza właściwą dietą i lekami zmniejszającymi wydzielanie soków żołądkowych w chorobie wrzodowej zaleca się stosowanie ziół.
To one najlepiej nadają się do profilaktyki tej choroby, ale także do leczenia początkowych stadiów choroby wrzodowej. Czasami zioła są jedyną terapią, którą się zaleca, a czasami są uzupełnieniem farmakoterapii. Dlaczego rola ziół jest tak ważna i czy pełnią one ważniejszą role od leków syntetycznych, czy też nie?
Uważamy, że są one również ważne, gdyż to one właśnie i w sposób wielokierunkowy zwiększają barierę chroniącą błonę śluzową przed uszkodzeniem.
Jakie zioła pełnią najważniejszą rolę w leczeniu? Jest ich wiele ale na czoło wysuwa się na pewno: korzeń lukrecji, który działa przeciwzapalnie w obrębie przewodu pokarmowego. Drugim przeciwzapalnym ziołem stosowanym często w leczeniu choroby wrzodowej jest napar z kwiatu rumianku. Poza działaniem przeciwzapalnym kwiat rumianku działa rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego, co ma duże znaczenie w terapii. Trzecim ziołem, które ma działanie przeciwzapalne ale także działanie przyspieszające gojenie się uszkodzonej błony śluzowej żołądka jest kwiat nagietka. Kolejnym surowcem o działaniu gojącym jest napar z babki lancetowatej, który także ze względu na zawartość śluzów działa osłaniająco na ścianę żołądka. To osłaniające działanie prezentują także inne surowce śluzowe. Najbardziej popularne z nich to: korzeń prawoślazu i siemię lniane.
Poza surowcami typowo zielarskimi korzystny wpływ na chorobę wrzodową wykazuje ekstrakt z kitu pszczelego (propolisu).
Propolis przyspiesza gojenie się uszkodzonej ściany żołądka, ale działa również przeciwbakteryjnie, co ma spore znaczenie w likwidowaniu przyczyny tej choroby. Działa on przeciwbakteryjnie m.in. na bakterie Helicobakter pylorii uważaną za jedną z głównych przyczyn tworzenia się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Inne przeciwbakteryjne zioła to wspomniane już wyżej ziele rumianku. Profilaktyka i leczenie choroby wrzodowej to także stosowanie surowców o działaniu antyoksydacyjnym. Jest to ważne szczególnie w sytuacjach gdy na chorobę wrzodową zapadają palacze. Choroba wrzodowa + papierosy = (bardzo często) rak żołądka. Dlatego też niepoprawni palacze powinni pamiętać o roślinnych antyoksydantach takich jak wyciągi z aronii, borówki czarnej, róży, zielonej herbaty, czy żurawiny.
Raczej nie polecamy stosowania typowego antyoksydantu jakim jest wyizolowany -karoten, gdyż stosowanie go u palaczy zwiększa prawdopodobieństwo raka płuc.