Żurawina czyści drogi moczowe
Na temat jagód żurawiny toczy się dyskusja od dłuższego czasu, co do skuteczności ich działania w leczeniu infekcji dróg moczowych. Wydaje się, że dyskusja ta dobiegła końca i ponad wszelką wątpliwość udowodniono, iż spożywanie owoców żurawiny lub też ekstraktów z tych owoców wywołuje korzystne efekty w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych. Wyższość żurawiny nad antybiotykami polega na tym, że jest ona składnikiem żywności i może być przyjmowana dowolnie długo bez ryzyka działań niepożądanych. Czego nie można powiedzieć o antybiotykach.
Przeciwbakteryjna rola żurawiny jest ważna szczególnie teraz w początkach XXI wieku, ponieważ wszystkie naukowe gremia grzmią o tym, iż za duże jest \"spożycie\" antybiotyków w społeczeństwach zachodu.
Na czym polega działanie przeciwbakteryjne żurawiny? Otóż mechanizm działania substancji czynnych zawartych w żurawinie jest niezwykle oryginalny. Żurawina powoduje zmianę kształtu bakterii E.coli (bakteria odpowiedzialna za większość infekcji dróg moczowych). Ta zmiana kształtu polega na tym, że E.coli staje się bardziej owalna i mniej ma wypustek. Utrudnia to łączenie się bakterii ze sobą, tworzenie kolonii, a przez to namnażanie się ich w drogach moczowych.
Owoce żurawiny powinny być łączone z ziołami o działaniu moczopędnym. Połączenie to powoduje, że, źle \"zlepione\" ze sobą bakterie są łatwo wypłukiwane przez mocz z dróg moczowych. Działanie żurawiny porównać można do działania detergentu, np. płynu do mycia naczyń na tłuste talerze, które woda przy udziale detergentów łatwo myje. Najlepiej działa połączenie tych dwóch elementów. Idea ta przyświecała twórcom preparatu Urobon, który łączy w sobie ekstrakt z owoców żurawiny z ekstraktami z dwóch moczopędnych ziół tj. pokrzywy i skrzypu. Sprawia to, iż preparat ten jest niezwykle skuteczny w łagodzeniu stanów zapalnych nerek i dróg moczowych.