Czy to choroba Alzheimera?

2016-06-04

Często zadajemy sobie pytanie czy pogorszenie pamięci u bliskich nam osób starszych jest związane tylko z wiekiem i naturalnymi procesami wynikającymi ze starzenia, czy też chorują one na brzmiącą jak wyrok chorobę Alzheimera.

W początkowej fazie oba procesy wyglądają dość podobnie. Różnice dostrzegamy później. Jak rozróżnić zaburzenia pamięci związane z wiekiem i chorobę Alzheimera:

Pogorszenie pamięci związane z wiekiem

Choroba Alzheimera

Niepamiętanie dotyczy części wydarzeń z bezpośredniej przeszłości.

Chory nie pamięta całości ostatni przeżytych wydarzeń.

Wydarzenia przeszłe przypominają się często po czasie.

Zapomniane raz wydarzenia raczej nie przypominają się później.

Chory wspiera się w niepamięci notatkami z których korzysta z łatwością.

Chory ma kłopot z korzystaniem z zapisków i ta niezdolność się pogłębia.

Chory dość łatwo wykonuje polecenia ustne lub pisemne.

Chory ma coraz większą niezdolność wykonywania poleceń.

Zachowana zostaje zdolność dbania o siebie co do higieny, jedzenia i chory jest stosunkowo samodzielny.

Chory staje się niesamodzielny i zatraca zdolność dbania o siebie.


Wczesne rozpoznanie choroby Alzheimera jest bardzo ważne, gdyż im wcześniej wdroży się leki tym bardziej przedłużymy choremu okres samodzielności i przeżycia. 

Choroba Alzheimera jest trudna w leczeniu, ale są już leki, które działają opóźniająco na przebieg tego schorzenia. Potwierdzone działania terapeutyczne mają leki syntetyczne pochodne donepezilu.
Jeżeli chodzi o zioła, pojawiły się doniesienia naukowe o dobrym działaniu w chorobie Alzheimera miłorzębu japońskiego (ginko biloba).
W Centrum Ziołolecznictwa przy zaburzeniach pamięci lub innych cechach "niewydolności" w funkcjonowaniu mózgu, zaleca się: Memobon (ekstrakt z miłorzębu + żeń-szeń) oraz Apibon (ekstrakt z pyłku pszczelego i propolisu) lub Bonimel pyłkowo-propolisowy. Pyłek pszczeli i propolis w połączeniu z miodem były podawane grupie chorych z zaburzeniami funkcji mózgu po zakrzepach tętnicy mózgowej. Zaobserwowano u nich poprawę funkcjonowania w stosunku do grupy chorych leczonych standardowo czyli bez pyłku i propolisu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Polecane
pixel